HUS 526-2024 / Virusten pika-Ago-Ab-diagnostiikka, TIETOPYYNTÖ
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HUS 526-2024 / Virusten pika-Ago-Ab-diagnostiikka, TIETOPYYNTÖ
Hankintailmoitustyyppi
Suunnittelu [TED eF[4]]
Julkaistu
5.9.2025
7.07
(UTC+03:00)
Organisaatio
HUS-yhtymä
Kuvaus
Tällä tietopyynnöllä HUS-yhtymä haluaa kartoittaa markkinatarjontaa tulevaa hankintaa varten. Tämän ennakkoilmoituksen tavoitteena on löytää alalla toimivia toimittajia, saada tietoa markkinoilla saatavilla olevista ratkaisuista sekä tiedottaa tulevan hankinnan suunnitelmista ja vaatimuksista.
HANKINNAN KOHDE
Pikatestit virusantigeeninosoituksiin ja virusvasta-ainemäärityksiin HUS Diagnostiikkakeskuksen ja ISLABin käyttöön.
1. Pika-TBEV-IgM (HUS ja ISLAB) ja Pika PUUV-IgM-testit (HUS ja ISLAB)
2. Rota- ja adenovirus-antigeenitestit ulosteesta (HUS ja ISLAB)
3. RS-virus-antigeenitesti hengitystienäytteestä (HUS)
4. Adenovirus-antigeenitesti silmänäytteistä (HUS ja ISLAB)
5. Mononukleoositesti (HUS ja ISLAB)
6. Denguevirus NS1 -antigeenitesti (HUS ja ISLAB)
OHJEET TIETOPYYNTÖÖN VASTAAMISEEN
Mikäli valikoimassanne on yllä kuvattuun analytiikkaan sopiva tuote / sopivia tuotteita, pyydämme lähettämään vastauksenne alla oleviin kysymyksiin:
1. Mitä em. tuoteryhmien mukaisia tuotteita on valikoimassanne?
2. Pakkauskoko
3. Säilytyslämpötila
4. Onko tuote käyttövalmis vai tarvitaanko esivalmistelua?
5. Voidaanko potilasnäyte testata tuotteella ilman näytteen esikäsittelyä?
6. Onko pikatesti luettavissa manuaalisesti, laitteella vai molemmilla tavoilla?
7. Mikäli testi on luettavissa vain laitteella, kuvaile laite (listahinta, valmistaja, valmistusmaa, CE-merkintä jne.)
8. Onko tuote CE-IVD merkitty / mikä on merkinnän tilanne?
9. Onko tuote/tuotteet käytössä EU/ETA maassa, Iso-Britanniassa tai Sveitsissä?
10. Onko koekäyttö mahdollinen ja minkä hintainen mahdollinen koekäyttö on?
11. Liittäkää mukaan tuote-esitteet ja kitti-insertti
12. Yhteyshenkilö ja sähköpostiosoite mahdolliseen markkinavuoropuheluun
13. Kuvaus liittyen tuotteiden, tuotannon ja toimitusketjun
14. Missä on lähin toimitusvarasto?
15. Miten tuotteelle on saatavissa tuotetukea (viikonpäivät, kellonajat, Suomessa/muualla)?
Vastaukset esitettyihin kysymyksiin toivotaan mahdollisimman nopeasti, mutta viimeistään 19.9.2025.
Lähettäkää vastaukset osoitteella [email protected], otsikolla "Vastaus tietopyyntöön HUS 526-2025 Virusten pika-Ago-Ab-diagnostiikka".
MARKKINAVUOROPUHELU
HUS voi harkintansa mukaan ehdottaa tarkentavia markkinavuoropuhelukeskusteluja tähän ilmoitukseen vastanneiden kanssa.
TIETOA MENETTELYSTÄ
HUS suunnittelee alustavasti julkaisevansa tarjouspyynnön syksyllä 2025.
Tämä ilmoitus ei ole tarjouspyyntö. Pyydämme huomioimaan, että hankinta on suunnittelun alkuvaiheessa, ja suunnitelmat sekä hankinnan kohde aikatauluineen voivat vielä muuttua. Tässä ilmoituksessa kerrotaan ne tiedot, jotka hankintayksiköllä on tiedossaan ilmoituksen laatimishetkellä. Hankinnan kohde ja aikataulu voivat muuttua olennaisestikin.
Tietopyyntö ei velvoita hankintayksikköä toteuttamaan varsinaista hankintaa, vaan mahdollisen hankintamenettelyn käynnistämisestä päätetään erikseen. Tietopyyntö eikä siihen annetut vastaukset sido kumpaakaan osapuolta. Tietopyyntöön vastaaminen ei vaikuta tarjoajan asemaan tulevassa tarjouskilpailussa.
Tietopyyntöön vastaamisesta aiheutuvat kustannukset jäävät vastaajan vastuulle, eikä HUS maksa korvauksia tietopyyntöön vastaamisesta tai hankintamenettelyyn osallistumisesta.