MH 2115/2025 / Vesiluontotiedon inventointien puitejärjestely

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
MH 2115/2025 / Vesiluontotiedon inventointien puitejärjestely
Hankintailmoitus­tyyppi
Suunnittelu [TED eF[7]]
Julkaistu
11.7.2025 10.18 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
30.10.2025 12.00 (UTC+02:00)
Organisaatio
Metsähallitus
Kuvaus
Hankinnan kohteena on vesiluontotiedon inventointi. Inventointien tarkoituksena on selvittää kohteen lajistoa sekä lisätä tietoa alueen monimuotoisuudesta ja luontotyyppien tilasta. Töiden kautta halutaan tietoa luontotyypillä esiintyvistä lajeista, lajien peittävyydestä, pohjanlaadun koostumuksesta, kasvillisuuden ja muiden lajien vyöhykkeisyydestä sekä esiintymisen ylä- ja alarajoista.
Hankinta on alustavasti jaettu yhdeksään (9) osa-alueeseen:
Osa-alue 1: Linjasukellus, riutta tai hiekkasärkkä
Osa-alue 2: Linjasukellus, ranta
Osa-alue 3: Linjasukellus kluuvissa / fladassa
Osa-alue 4: Dropvideo
Osa-alue 5: Seurantalinja
Osa-alue 6: Pistemäinen kasvillisuusruutu
Osa-alue 7: Kohdennettu lajikartoitus
Osa-alue 8: Sisävesien kasvillisuuslinja (OPTIO)
Osa-alue 9: Sisävesien kasvillisuusruutu (OPTIO)
Metsähallitus on valmistelemassa tarjouskilpailua niin, että sopimukset palvelutuottajien kanssa alkaisivat 1.1.2026.
Tämä ilmoitus ei ole hankintailmoitus, tarjouspyyntö tai kutsu neuvottelumenettelyyn, eikä sillä aloiteta tarjouskilpailua, vaan kyseessä on ennakkoilmoitus.
Tällä ilmoituksella ei pyydetä tarjouksia. Ilmoitus ei velvoita Metsähallitusta toteuttamaan hankintaa tässä ennakkoilmoituksessa kuvatulla tavalla ja Metsähallitus voi myös jättää tarjouskilpailun kokonaan toteuttamatta.