540/02.08.00.01/2025 / Laukaan kunnan koulukuljetukset ja palveluliikennepalvelut Lievestuore-Laukaa 1.8.2026-31.7.2029, optiovuosi 1.8.2029-31.7.2030
Määräaika:
31.10.2025
12.00
(UTC+02:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
540/02.08.00.01/2025 / Laukaan kunnan koulukuljetukset ja palveluliikennepalvelut Lievestuore-Laukaa 1.8.2026-31.7.2029, optiovuosi 1.8.2029-31.7.2030
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[16]]
Julkaistu
30.9.2025
6.23
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
16.10.2025
12.00
(UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
31.10.2025
12.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
Laukaan kunta
Kuvaus
Laukaan kunta pyytää tarjoustanne koulukuljetuksiin ja palveluliikenteeseen välille Lievestuore-Laukaan Kirkonkylä sekä optioina kirjastomateriaalin kuljettamisiin samoissa kuljetuksissa.
Koulu- ja esiopetuksen kuljetusten piirissä on n. 960 henkilöä. Oppilaskuljetukset järjestetään ensisijaisesti käyttäen olemassa olevaa linjaliikennettä. Mikäli linjaliikenteen tai muun järjestetyn liikenteen reitti tai aikataulu ei sovellu myönteisen kuljetuspäätökseen saaneen oppilaan koulumatkoihin, järjestetään oppilaan kuljetus tilausajona. Tilausajon piiriin on oppilaita arvioitu tulevan n. 627 alkaen 1.8.2026 sekä lisäksi esiopetukseen kuljetettavat oppilaat.
Jos perusopetusta saavan 3-9 luokan oppilaan koulumatka on pidempi kuin 5 km, on oppilaalla oikeus maksuttomaan kuljetukseen.
Jos perusopetusta saavan 1-2 luokan oppilaan tai esiopetusta saavan oppilaan matka kotoa esiopetukseen tai varhaiskasvatuslaissa tarkoitetusta varhaiskasvatuksesta esiopetukseen on pidempi kuin 3 km, on oppilaalla oikeus maksuttomaan kuljetukseen kotoa suoraan esiopetukseen tai varhaiskasvatuksesta esiopetukseen ja esiopetuksesta kotiin tai varhaiskasvatukseen.
Perusopetusta tai esiopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen myös jos matka muodostuu oppilaalle oppilaan ikä ja muut olosuhteet huomioon ottaen liian vaikeaksi, rasittavavaksi tai vaaralliseksi. Talviaika voi lisätä kuljetettavien oppilaiden määrää väliaikaisesti. Väliaikainen talviajan kuljettaminen sijoittuu välille 1.11.-31.3. Ajasta voidaan poiketa tarvittaessa.
Laukaan kunnassa toimii 7 alakoulua, yksi yläkoulu ja kaksi yhtenäiskoulua, joissa toimii vuosiluokat 1-9. Koulujen esiopetusryhmiä on 3 ja lisäksi useammalla päiväkodilla.
Esiopetusryhmien oppilaiden kuljetustarpeet varmistuvat helmi-maaliskuussa 2026, joten tarjouspyynnön osissa esitetyt esiopetukseen tulevat oppilasmäärät ovat arvioituja v. 2025 tilanteen mukaan.
Kuljetukset ajoittuvat pääsääntöisesti aamuisin klo 7.00–10.00 ja iltapäivisin klo 12.00–15.00. Esiopetuskuljetukset klo 9.00-13.00.
Kuljetusreitit voivat hieman muuttua kun oppilaita jää pois tai tulee uusia. Ennen sopimuskauden alkua täsmennetään kuljetustarpeet ja mahdollisten muutoksien vaikutukset hintoihin.
Tarjoajalla on mahdollisuus myös tarjota kirjaston materiaalikuljetuspalveluita tarjouspyynnön osissa 14. ja 15. Näiden tarjoushinnat pyydetään optioina.
Koska tieolosuhteet Laukaassa ovat haasteellisia varsinkin talvella, tarjouksen jättäjän tulee huomioida tämä kalustovalinnassaan.
Liite 1, Oppilaaksiottoalueet (alakoulut mustalla rajattuina, KK, VV ja LT -oppilaaksiottoalueet tarkoittavat yläkoulun oppilaita)
Liite 2, Oppilaskuljetukset, yleiskuvaus
Liite 3, Lievestuore-Laukaa palveluliikenne, yleiskuvaus
Liite 4, Lievestuore-Laukaa palveluliikenne, rahastuslaitevaatimukset
Liite 5, Lievestuore-Laukaa palveluliikenne, tilaajaväritysohje
Liite 6, Sopimusluonnos
Liite 7, JIT 2025 Henkilötietojen käsittelyohje ja toimien kuvaus
Liite 8, Julkisten hankintojen yleiset sopimusehdot palveluhankinnoissa (JYSE Palvelut 2025)
Liite 9, täytettävä ajoneuvoluettelo osa-alueittain
Tarkemmat reittitiedot koulualueittain luovutetaan pyynnöstä ja vain alalla toimiville.
Kaikessa hankintaan liittyvässä asioinnissa käytetään suomen kieltä.
Laukaan kunta on hankkinut seuraavat sähköautojen latauspisteet: 9 kpl lataustolppaa. Kussakin tolpassa on 2 latauspistorasiaa, 2x11 kW. Pistorasian tyyppi on Type 2 ja lataustapa Mode 3. Asennuskohteina ovat 5 koulua, 2 päiväkotia, 1 sote-kiinteistö ja 1 pääkirjasto. Latauslaitteet asennetaan ensin Laukaan Kirkonkylän, Vihtavuoren ja Satavuon kouluille. Näiden jälkeen asennetaan muut kohteet. Latauslaitteet asennetaan v. 2025 aikana.
Kuljetuspalvelun tuottaja voi hyödyntää latauspisteitä omalla kustannuksellaan mikäli ovat julkisessa käytössä.