614910 / Tekoälyä teollisuusyrityksiin -yritysryhmähankkeen valmistelutyö

Määräaika: 2.6.2026 15.00 (UTC+03:00)
Määräaikaan:

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
614910 / Tekoälyä teollisuusyrityksiin -yritysryhmähankkeen valmistelutyö
Hankintailmoitus­tyyppi
Pienhankinta
Julkaistu
20.5.2026 10.35 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
28.5.2026 16.00 (UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
2.6.2026 15.00 (UTC+03:00)
Organisaatio
Kalajoen kaupunki
Kuvaus
Kalajoen kaupunki yhteistyössä Ylivieskan kaupungin kanssa valmistelee Tekoälyä teollisuusyrityksiin -yritysryhmähanketta, jonka tavoitteena on auttaa alueen teollisuusyrityksiä hyödyntämään tekoälyä käytännön liiketoiminnassa.
Tässä hankinnassa haetaan asiantuntijakumppania toteuttamaan yritysryhmähankkeen valmistelutyö. Valmistelutyön tavoitteena on kartoittaa alueen yritysten kehittämistarpeita, sitouttaa yrityksiä mukaan hankkeeseen sekä valmistella rahoituskelpoinen yritysryhmähankehakemus yhteistyössä hankintayksikön kanssa.
Työ sisältää erityisesti:
-alueen teollisuusyritysten kartoittamisen ja kontaktoinnin
-yritysten kehittämistarpeiden, kiinnostuksen ja sitoutumisen selvittämisen
-yrityskohtaisen ja yhteisen kehittämistarpeen analysoinnin
-hankkeen tavoitteiden, toimenpiteiden ja toteutusmallin valmistelun
-hankesuunnitelman laatimisen yhteistyössä hankintayksikön kanssa
-osallistuvien yritysten aiesopimusten valmistelun
-varsinaiseen yritysryhmähankkeeseen liittyvien kilpailutusten valmistelun tukemisen
Tavoitteena on rakentaa aidosti yrityslähtöinen ja käytännönläheinen kehittämiskokonaisuus, joka vastaa osallistuvien yritysten todellisiin tarpeisiin ja tukee niiden kilpailukykyä, tuottavuutta ja tulevaisuuden valmiuksia.
Hankkeen valmistelussa painotetaan erityisesti:
-käytännönläheistä yritysrajapinnassa työskentelyä
-kykyä tunnistaa liiketoiminnallisesti merkityksellisiä kehittämiskohteita
-yritysten sitouttamista kehittämistyöhön
-yhteistyötä hankintayksikön kanssa
Hankinnan kohteena ei ole pelkkä hankehakemuksen kirjoittaminen, vaan aktiivinen yrityskentän kartoitus ja hankkeen sisällöllinen valmistelu yhdessä osallistuvien yritysten kanssa.
Hankinta toteutetaan Leader-rahoitteisen valmistelurahan puitteissa, joten hankinnan laajuuden ja toteutusmallin tulee olla suhteessa käytettävissä olevaan budjettiin.