626727 / Kajaanin lentoaseman kutsupohjainen liityntäliikenne, henkilöliikenteen kuljetuspalvelu lentoasemalle ja asemalta maakuntaan Kajaanin AMK:n Kajaanin lentoaseman liityntäliikennepilotin kehittäminen ja markkinointi? -hankkeessa
Määräaika:
15.11.2026
16.00
(UTC+02:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
626727 / Kajaanin lentoaseman kutsupohjainen liityntäliikenne, henkilöliikenteen kuljetuspalvelu lentoasemalle ja asemalta maakuntaan Kajaanin AMK:n Kajaanin lentoaseman liityntäliikennepilotin kehittäminen ja markkinointi? -hankkeessa
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [E3]
Julkaistu
26.10.2026
16.29
(UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
6.11.2026
16.00
(UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
15.11.2026
16.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
Kajaanin kaupunki
Kuvaus
Kajaanin ammattikorkeakoulun Kajaanin lentoaseman liityntäliikennepilotin kehittäminen ja markkinointi -hanke pyytää tarjousta Kajaanin lentoaseman liityntäliikenteen kutsupohjaisesta toteutuksesta kolmella (reitillä) ja niiden osatoteutuksista Kainuun alueella. Kutsupohjainen liityntäliikenteen pilotti, joka palvelee Kajaanin lentoaseman ja Kainuun kuntien välisiä yhteyksiä. Pilotoinnin kesto on n. 16 viikkoa ja toteutaan 10.12.2026 - 31.3.2027 välisenä aikana. Tilaaja varaa option jatkaa yhteistyötä mallin mukaisesti määrärahojen puitteissa pilotointiajan jälkeen ja sopeuttaa sitä sopimaan kulloinkin voimassa olevaan lentoliikenteen vuoroaikatauluun.
Kuljetuspilotin reittejä on kolmeen (3) eri pääsuuntaan ja niiden osatoteutuksista Kainuun alueella ja liikenteestä Kajaanin kaupungin keskustaan. Kaikki reitit lähtevät tai loppuvat Kajaanin lentoasemalle. Reitit kulkevat kuntakeskuksissa linja-autoasemien tai muiden määriteltyjen keskeisten pysäkkien kautta huomioiden sesongin. Reitit toteutetaan niiltä osin kun niille on myytyjä lippuja. Mikäli reitille tai reittien osatoteutuksille ei ole myytyjä lippuja, reittiä ei kyseisen vuoron osalta toteuteta. Kuljetus vain niiltä osin kuin matkustajia on kyydissä.
Liitteessä 1 on kuvattu tarkemmin palvelun tarve.