JYVÄSKYLÄDNO-2025-1335 / Trimble Locus -järjestelmän siirto järjestelmätoimittajan SaaS-ympäristöön
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
JYVÄSKYLÄDNO-2025-1335 / Trimble Locus -järjestelmän siirto järjestelmätoimittajan SaaS-ympäristöön
Hankintailmoitustyyppi
Ennakkoilmoitus suorahankinnasta [TED eF[25]]
Julkaistu
2.4.2025
9:17
(UTC+03:00)
Organisaatio
Jyväskylän kaupunki
Kuvaus
Hankinnan kohteena on Jyväskylän kaupungin Trimble Locus -järjestelmän siirto järjestelmätoimittajan SaaS-ympäristöön.
Jyväskylän kaupungilla on käytössä Trimble Locus-paikkatietojärjestelmä rakennetun ympäristön tietojen hallintaan. Järjestelmässä tuotetaan ja ylläpidetään tietoa mm. kaavoituksesta, kiinteistöistä, maaomaisuudesta, rakennuksista, lupakäsittelystä (rakennus, yleinen alue, ympäristö, tapahtumat), kaduista ja puistoista, infraomaisuudesta sekä kartoista, paikkatiedoista ja kaupunkimallista. Järjestelmään sisältyvät myös sähköiset asiointipalvelut mm. lupa-asiointiin, koko kaupungin palautejärjestelmä sekä internet-karttapalvelu. Järjestelmästä on integraatioita mm. asianhallintaan ja arkistointiin, muihin viranomaisjärjestelmiin sekä maksu- ja laskutusjärjestelmiin.
Trimble Locus-järjestelmä (sovellukset, palvelut, tietokannat) on asennettuna kaupungin omille palvelimille. Kaupunki luopuu omien palvelinten ylläpidosta lähiaikoina ja Trimble Locus-järjestelmä on siirrettävä pois Jyväskylän palvelimilta. Kaupungin Pilvilinjauksen (2023) mukaan ”Kaupunki hyödyntää ratkaisuissaan ensisijaisesti pilvipalveluja, kun se on turvallista ja kokonaistaloudellisesti järkevää”. Myös Valtionhallinnon pilvipalvelulinjauksissa pilvipalvelun tai pilvipalveluteknologian tulee olla ensisijainen valinta, mikäli estäviä perusteita valinnalle ei ole, ja linjauksia voidaan soveltuvin osin soveltaa myös muuhun julkishallintoon.
Kaupungin luopuminen omista palvelimista pakottaa järjestelmän siirtoon aikataululla, joka ei mahdollista kokonaisjärjestelmän kilpailuttamista. Järjestelmän sovellusosien laajuuteen ei SaaS-siirtymän myötä tule muutoksia ja kokonaisjärjestelmän kilpailuttamismahdollisuuksia lähdetään kartoittamaan tästä hankintapäätöksestä huolimatta.