HANSEL DPS 00738 / Lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen 2026 (00738)
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HANSEL DPS 00738 / Lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen 2026 (00738)
Hankintailmoitustyyppi
Suunnittelu [E1]
Julkaistu
4.12.2025
7.15
(UTC+02:00)
Organisaatio
Hansel Oy
Kuvaus
Hansel Oy on käynnistänyt Lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen 2026 (00738) -dynaamisen hankintajärjestelmän* valmistelun. Tavoitteena on, että dynaamisen hankintajärjestelmän kautta voi hankkia lukitusjärjestelmiä ja -laitteita, sekä niihin liittyvien palveluita.
Dynaamisen hankintajärjestelmän kautta hankittavat tuotteet ovat esimerkiksi
• Elektromekaaniset lukitusjärjestelmät;
• Mekaaniset lukitusjärjestelmät;
• Lukituskomponentit;
• Edellä mainittuihin lukitusjärjestelmiin ja laitteisiin kiinteästi liittyvät ja niiden käyttötarkoitusta palvelevat lisälaitteet ja -tarvikkeet.
Dynaamisen hankintajärjestelmän hankittaviin tuotteisiin liittyviä palveluita ovat esimerkiksi
• Konsultointi- ja suunnittelupalvelu;
• Asennuspalvelut;
• Dokumentointipalvelut;
• Takuuhuolto;
• Korjaushuoltopalvelu;
• Ennakkohuoltopalvelu;
• Käyttökoulutus ja lisäkoulutus;
• Elektromekaanisen lukitusjärjestelmän pääkäyttäjäpalvelut; ja
• Avainten säilytyspalvelu ja avainten hallintapalvelu.
Tavoitteena on, että dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaihe käynnistyy 14.8.2026.
*Ks. lisää dynaamisesta hankintajärjestelmästä: https://www.hansel.fi/hankintatietoa/dynaaminen-hankintajarjestelma-dps/
YLEISTÄ
Huomioittehan, että kyseessä on markkinakartoitusilmoitus (jäljempänä ilmoitus), eikä tällä ilmoituksella pyydetä vielä osallistumishakemuksia.
Tällä ilmoituksella annetut tiedot ovat alustavia ja saattavat muuttua valmistelun edetessä.
ILMOITTAUTUMINEN
Dynaamisesta hankintajärjestelmästä kiinnostuneita yrityksiä pyydetään ilmoittamaan yhteystietonsa sähköpostitse osoitteeseen [email protected] ja otsikoimaan sähköpostiviesti "Hansel: Lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen 2026 (00738) - ilmoittautuminen".
Ilmoittautuneiden henkilöiden henkilötietoja käytetään vain tämän dynaamisen hankintajärjestelmän valmisteluun liittyviin yhteydenottoihin.
INFOTILAISUUS
Valmisteilla olevasta Lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen 2026 (00738) -dynaamisesta hankintajärjestelmästä tullaan järjestämään infotilaisuus kiinnostuneille yrityksille 6.2.2026, kello 10.30-11.00. Infotilaisuudessa kerromme tarkemmin suunnitellusta dynaamisesta hankintajärjestelmästä. Lähetämme osallistumislinkin infotilaisuuteen ilmoittautumisenne jälkeen. Ilmoittaudu infotilaisuuteen tästä linkistä: https://urly.fi/3ZoY
MARKKINAVUOROPUHELU
Ilmoittautuneille yrityksille tullaan lähettämään valmistelussa olevaan dynaamiseen hankintajärjestelmään liittyvää luonnosmateriaalia kommenteille ns. markkinavuoropuheluun arviolta 04/2026 aikana. Ilmoittautuneille varataan mahdollisuus kommentoida luonnosmateriaalia kirjallisesti.
Lisäksi ilmoittautuneille yrityksille ilmoittautuneille yrityksille varataan mahdollisuus osallistua yrityskohtaisiin tapaamisiin Hansel Oy:n kanssa. Tapaamiset järjestetään Teamsin välityksellä. Tapaamiset järjestetään arviolta viikolla 10 /2026.
Markkinavuoropuheluun osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei estä mahdolliseen hankintamenettelyyn osallistumista.