HML/6195/02.08.08/2025 / MARKKINAKARTOITUS JA KOMMENTOINTIPYYNTÖ: Tilausajopalvelut (puitejärjestely)
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HML/6195/02.08.08/2025 / MARKKINAKARTOITUS JA KOMMENTOINTIPYYNTÖ: Tilausajopalvelut (puitejärjestely)
Hankintailmoitustyyppi
Suunnittelu [E1]
Julkaistu
20.10.2026
6.20
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
2.11.2026
12.00
(UTC+02:00)
Vastausten määräaika
11.11.2026
12.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
Hämeenlinnan kaupunki
Kuvaus
Olemme tekemässä Hämeenlinnasta Suomen parasta julkista hankkijaa! Näin ollen haluamme, että tässä markkinakartoituksessa kuvattu mahdollinen tuleva hankintammekin tulee olemaan Suomen paras. Siihen tarvitsemme avuksi toimijoita, jotka arvostavat rehellistä ja avointa vuoropuhelua hankintayksikön kanssa, jotka nauttivat kilpailusta ja jotka haluavat edustaa oman alansa huippua.
Tämä on Suomen uuden hankintalain mukainen markkinakartoitus.
Kaikki tässä markkinakartoituksessa olevat tiedot ovat alustavia, joten ne eivät sido Hämeenlinnan kaupunkia mitenkään.
HANKINNAN ALUSTAVA KUVAUS
Hämeenlinnan kaupunki valmistelee tilausajopalveluiden puitejärjestelyn kilpailuttamista siten, että sopimuskausi alkaisi viimeistään elokuussa 2027.
Hankintaa ei ole tarkoitus jakaa osiin, koska se ei ole tarkoituksenmukaista ja koska tarjottavissa yksikköhinnoissa on aikomus huomioida tilausajon lähtöpaikka.
ILMOITTAUTUMINEN JA KOMMENTOINTI
Kiinnostuneita toimijoita pyydetään ilmoittamaan kiinnostuksensa mahdolliseen hankintaan osallistumisesta Tarjouspalvelu-portaalin kautta. Markkinakartoitukseen vastaaminen ei ole edellytyksenä mahdolliseen myöhemmin järjestettävään tarjouskilpailuun osallistumiselle. Ilmoittautumiset pyydetään tekemään 11.11.2026 klo 12.00 mennessä.
Samalla kiinnostuneita toimijoita pyydetään kommentoimaan markkinakartoituksen julkaisuhetken mukaisia tarjouspyyntöasiakirjaluonnoksia, joista osa on Tarjouspalvelu-portaalissa.
MUUT TIEDOT
Tämä ei ole tarjouspyyntö eikä hankintailmoitus, joten tämän ilmoituksen julkaisemisella ei aloiteta tarjouskilpailua, vaan kyseessä on markkinakartoitus.
Tämä ilmoitus ei velvoita Hämeenlinnan kaupunkia toteuttamaan varsinaista hankintaa.
Markkinakartoitukseen vastaamatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista eikä markkinakartoitukseen vastaaminen vaikuta millään tavoin tarjoajan asemaan mahdollisessa tarjouskilpailussa. Hämeenlinnan kaupunki ei maksa korvausta markkinakartoitukseen vastaamisesta eikä markkinakartoitukseen ja markkinavuoropuheluun osallistumisesta.