473/05.050.501.5011/2025 / Rakennus- ja purkujätteen hyödyntäminen esikäsiteltynä tai käsittelemättömänä TP 35-25
Määräaika:
18.8.2025
11.00
(UTC+03:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
473/05.050.501.5011/2025 / Rakennus- ja purkujätteen hyödyntäminen esikäsiteltynä tai käsittelemättömänä TP 35-25
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[16]]
Julkaistu
3.7.2025
11.14
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
6.8.2025
11.00
(UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
18.8.2025
11.00
(UTC+03:00)
Organisaatio
HSY Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä
Kuvaus
Palvelu koskee käsittelemättömän tai esikäsitellyn sekalaisen palamattoman rakennusjätteen ja sekalaisen rakennuskiviaineksen noutoa, jatkokäsittelyä ja hyödyntämistä. Jäte tulee hyödyntää Palveluntarjoajan omissa työkohteissa tai muissa kohteissa ja käsittelyprosesseissa, joissa sen käytölle on lupa.
Tarjous annetaan:
A. Esikäsitellyn sekalaisen rakennuskiviaineksen noudosta ja hyödyntämisestä (liite 2)
B. Käsittelemättömän sekalaisen rakennuskiviaineksen käsittelystä ja hyödyntämisestä (liite 3)
C. Esikäsitellyn palamattoman/polttoon kelpaamattoman rakennusjätteen mineraalirejektijakeiden noudosta ja hyödyntämistä, ylite ja alite (liite 4)
D. Käsittelemättömän palamattoman/polttoon kelpaamattoman rakennusjätteen käsittelystä ja hyödyntämisestä (liite 5)
Kohdat A ja B sekä kohdat C ja D tarkoittavat saman jätteen vaihtoehtoista käsittelytapaa, joista kohdan A ja C materiaalin HSY on esikäsitellyt ja kohdan B ja D materiaalia toimitetaan tilaajalle suoraan ilman esikäsittelyä.
Tilaaja vastaa tarjouksen kohtien A ja C osalta materiaalien esikäsittelystä tarjouspyynnön Liitteiden 2 ja 4 mukaisiksi ja materiaalien kuormaamisesta Palveluntarjoajan autojen kyytiin. Palveluntarjoaja vastaa materiaalin noudosta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksesta sekä hyödyntämisestä omissa työkohteissaan. Tilaaja vastaa tarjouksen kohtien B ja D osalta jätteen toimittamisesta Palveluntarjoajan käsittelypaikkaan. Käsittelypaikan etäisyys HSY:n toimipisteistä huomioidaan tarjouksen vertailuhinnan laskemisessa.
Tilaaja päättää tarjoukset saatuaan, mikä käsittelytapa valitaan Sortti-asemien rakennuskiviaineksen käsittelyyn (vaihtoehto A tai B) ja palamattoman/polttoon kelpaamattoman jätteen käsittelyyn (vaihtoehto C tai D). Palvelutarjoajan valinta tehdään valitun hyödynnysvaihtoehdon tarjoushintojen perusteella.
Hankinnan kuvaus ja laajuus on esitetty tarkemmin tämän tarjouspyynnön liitteissä.