595173 / Ateriakuljetuspalvelut (55521200-0)

Määräaika: 20.3.2026 16.00 (UTC+02:00)
Määräaikaan:

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
595173 / Ateriakuljetuspalvelut (55521200-0)
Hankintailmoitus­tyyppi
Kevennetty kilpailutus (pisteytys)
Julkaistu
17.2.2026 9.27 (UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
11.3.2026 10.00 (UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
20.3.2026 16.00 (UTC+02:00)
Organisaatio
Pälkäneen kunta
Kuvaus
Pälkäneen kunta pyytää tarjouksia ateriakuljetuspalveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteen mukaisesti.
Hankinnan kohteena ovat Pälkäneen kunnan ateriakuljetukset valmistuskeittiöiltä sivistystoimen eri yksiköihin.
Hankinnan kohteen tarkempi määrittely yksikköjen ateriakuljetuksista löytyy liitteestä 1.
Ateriakuljetuspalvelut sisältävät kaksi eri lenkkiä A. ja B., jotka menevät aikataulullisesti osittain päällekkäin.
Yhteiskoulun, Viirikukon ja Kostian koulun keittiöt pakkaavat ruoankuljetuslaatikot ja Palveluntuottaja noutaa ne keittiöltä sekä toimittaa kohteisiin alla olevan
aikataulun mukaisesti. Palveluntuottaja hakee ruoankuljetuslaatikot tuotantokeittiön lastaustilasta tai sisältä keittiöstä ja lastaa ruoankuljetuslaatikot ajoneuvoon.
Nämä kaksi lenkkiä on myös mahdollista yhdistää, mikäli palveluntuottaja näkee sen aikataulut huomioiden mahdolliseksi.
Ateriat kuljetetaan joko lämpiminä tai kylminä ja ne on pakattu ruoankuljetuslaatikkoihin. Kuljetuksissa on ruoasta ja päivästä riippuen myös pieniä määriä kauppakoreja, astialaatikkoja, lämpöpönttö sekä vesikanistereita.
Kohteessa Palveluntuottaja toimittaa kuljetuslaatikot sisätiloihin, toimituspaikka tarkennetaan kunkin kohteen osalta vielä Tilaajan ja Palveluntuottajan kesken. Samalla Palveluntuottaja kerää edellisen päivän kuljetuslaatikot autoon ja palauttaa ne keittiöille
sovittuun ajankohtaan mennessä samana päivänä. Kuljetuslaatikoiden palauttaminen on eritelty kunkin kohteen osalta tarkemmin alla.
Tilaaja pidättää oikeuden muutosten tekemiseen ennen sopimuksen tekoa ja myös sopimuskaudella. Reitit voivat muuttua, mikäli
uusia toimipaikkoja perustetaan, toimipaikat muuttavat tai lakkautetaan.
Kuljetukset tapahtuvat arkipäivisin. Palvelun piiriin kuuluvien kohteiden määrä saattaa muuttua tilapäisesti esim. loma-aikoina.
Koulujen lukuvuoden aikana on keskimäärin 188 työpäivää ja osa päiväkodeista on kiinni heinäkuussa, jolloin aterioita ei kuljeteta
kaikkiin varhaiskasvatuksen kohteisiin. Tilaajalla on siten oikeus vähentää kuljetuksia. Reitissä tapahtuvat muuttokset tulee laskuttaa lyhimmän mahdollisen ajoreitin mukaan. Tilaaja käyttää muutoksissa kilometrien määrittelyyn google mapsia.
Vertailuperusteena käytetään halvinta hintaa, sillä laatuvaatimukset on otettu huomioon tarjouspyynnön vähimmäisvaatimuksia asetettaessa.
Hankinnan arvioitu kokonaisarvo optiovuodet huomioiden jää alle kansallisen kynnysarvon,
(eli on maksimissaan 299 999,99 €).