HUS 190-2025 / Haavanhoitokengät (HUS 751-2023 Haavanhoidon tuotteet DPS:n sisäinen kilpailutus osa 18)

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HUS 190-2025 / Haavanhoitokengät (HUS 751-2023 Haavanhoidon tuotteet DPS:n sisäinen kilpailutus osa 18)
Hankintailmoitus­tyyppi
Tulokset [TED eF[29]]
Julkaistu
23.4.2026 6.12 (UTC+03:00)
Organisaatio
HUS-yhtymä
Kuvaus
Hankinnan kohteena ovat haavanhoitokengät sekä erilaiset haavanhoitokenkien ja pohjallisten muokkauksessa käytettävät tarvikkeet ja materiaalit. Haavanhoitokengillä tarkoitetaan erikoisjalkineita, jotka on suunniteltu suojaamaan ja tukemaan jalkaa haavojen, haavaumien tai leikkaushaavojen paranemisen aikana. Niiden tehtävänä on vähentää painetta vaurioituneilla alueilla, ehkäistä hankausta ja edistää paranemista.
Hankinta koostuu seuraavista tuoteryhmistä:
TUOTERYHMÄ 1: Haavanhoitokengät kaikkiin kevennyshoitoihin
TUOTERYHMÄ 2: Haavanhoitokengät päkiänalueen kevennyshoitoihin
TUOTERYHMÄ 3. Haavanhoitokengät kantapään kevennyshoitoihin
TUOTERYHMÄ 4: Haavanhoitokengät ykkösvarpaan kevennyshoitoihin
TUOTERYHMÄ 5: Muut
TUOTERYHMÄ 6: Haavanhoitokenkien ja pohjallisten muokkauksessa käytettävät tarvikkeet ja materiaalit
Tuoteryhmät on edelleen jaettu yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan tuoteryhmään / osa-alueeseen.
Tuoteryhmien ja osa-alueiden sisältö on tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1. Tuotelomake.
Tarjouspyynnön mukaisista tarjouksista valitaan kullekin tuoteryhmälle / osa-alueelle kokonaistaloudellisesti edullisin tai kaksi (2) edullisinta
tarjousta etusijajärjestyksessä. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena käytetään halvinta hintaa. Kullekin osa-alueelle valittavien toimittajien määrä on ilmoitettu tarjouspyynnön liitteessä 1. Tuotelomake.
Tilaaja tilaa ja käyttää valittuja tuotteita hankintapäätöksessä ilmoitetun etusijajärjestyksen mukaan. Etusijajärjestyksestä voidaan
kuitenkin poiketa perustellusta syystä, jolloin tilaus voidaan tehdä etusijajärjestyksessä toisena olevalta toimittajalta. Perustelluksi
syyksi katsotaan toimituskatkokset tai muut vastaavat seikat tai mikäli potilaan yksilölliset lääketieteelliset tarpeet sitä edellyttävät.
Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä (HUS), Kymenlaakson hyvinvointialue, Päijät-Hämeen hyvinvointialue ja Etelä-Karjalan hyvinvointialue sekä seuraavat HUS-yhtymän omistajajäsenet: Helsingin kaupunki, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue, Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialue. Lisäksi Puolustusvoimilla on oikeus tehdä hankintoja tämän sopimuksen perusteella
Sopimus on voimassa määräaikaisena yhden (1) vuoden, minkä jälkeen se on voimassa toistaiseksi.