59H25 / Riskienhallinnan puitejärjestely
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
59H25 / Riskienhallinnan puitejärjestely
Hankintailmoitustyyppi
Tulokset [TED eF[30]]
Julkaistu
19.6.2026
5.10
(UTC+03:00)
Organisaatio
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Kuvaus
Puitesopimuksen kohteena oli riskienhallinnan asiantuntijapalvelut, joita hyödynnetään tilaajan projektitoiminnassa sekä jatkuvassa toiminnassa. Tilaajana on Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy (KLOY).
Riskienhallinnan palveluiden keskeinen tavoitteena oli vahvistaa Kaupunkiliikenteen strategista ja operatiivista kykyä tunnistaa, arvioida ja hallita riskejä osana organisaation päätöksentekoa, projekteja ja jatkuvaa toimintaa. Tavoitteena oli varmistaa riskienhallinnan systemaattinen ja asiantunteva toteutus, joka tukee organisaation tavoitteiden saavuttamista sekä sääntelyvaatimusten noudattamista. Hankittava palvelu oli kuvattu tarkemmin Tarjouspyynnön liitteessä 3. Palvelukuvaus.
Hankinnassa valittiin kolme (3) toimittajaa. Palvelua tilataan lähtökohtaisesti siten, että toimeksiannot jaetaan kolmen valitun toimittajan kesken mahdollisimman tasaisesti koko sopimuskauden aikana. Tilaajalla on oikeus järjestää puitejärjestelyyn valittujen toimittajien kesken minikilpailutus yli 60.000,00 euron hankittavista töistä.
Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) oli 4.320.000,00 euroa.
Puitejärjestely ei sisältänyt määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta eikä se tuottanut toimittajalle yksinoikeutta Sopimuksen kohteena olevan Palvelun tuottamiseen tilaajalle. Tilaaja hankkii Palvelua tarpeen mukaan erillisten tilausten perusteella.
Puitejärjestelyn sopimuskausi oli kaksi (2) vuotta sopimuksen allekirjoituksesta. Sopimusta oli mahdollisuus jatkaa kahdella (2) kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella siten, että hankintayksikkö päättää option käyttöönotosta erillisellä päätöksellä kolme (3) kuukautta ennen voimassa olevan sopimuskauden päättymistä.