DNRO 2996/02.08.00/2024. / Porvoon kaupungin joukkoliikenteen lippu- ja informaatiojärjestelmän palvelukokonaisuus

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
DNRO 2996/02.08.00/2024. / Porvoon kaupungin joukkoliikenteen lippu- ja informaatiojärjestelmän palvelukokonaisuus
Hankintailmoitus­tyyppi
Tulokset [TED eF[29]]
Julkaistu
15.5.2025 10:13 (UTC+03:00)
Organisaatio
Porvoon kaupunki
Kuvaus
Hankinnan kohteena on Porvoon joukkoliikenteessä käytettävä lippu- ja informaatiojärjestelmä SaaS-palveluna. Tilaaja hankkii sopimuksen mukaiset palvelut kokonaisratkaisuna, joka voi koostua useammista taustajärjestelmistä. Sopimuskausi on 3 vuotta ja lisäksi on mahdollisuus 2 vuoden optiokauteen, josta tehdään erillinen päätös.
Lippu- ja informaatiojärjestelmän avulla myydään matkustajille lipputuotteita, todennetaan matkustusoikeuksia ajoneuvoissa, siirretään matkustustietoja taustajärjestelmään sekä varmistetaan lipputulojen kohdentuminen oikeille tahoille. Lippu- ja maksujärjestelmällä luodaan myös reaaliaikaista paikkatietoa käyttämällä ajoneuvolaitteiden tuottamaa linja-autojen paikannusta (GPS).
Tilaaja päättää asiakkaille käyttöön tulevista lipputuotteista ja niiden ominaisuuksista (mm. hinnat) ja saa lipputulot itselleen. Tilaaja vahvistaa käytettävät lipputuotteet kilpailutetun liikenteen alkamishetkeen mennessä. Tilaajalla on oikeus ottaa käyttöön uusia tuotteita milloin tahansa sopimuskauden aikana.
Nyt hankinnan kohteena oleva Palvelu sisältää liikennöitsijän autoihin asennettavat laitteistot sekä palvelun käyttöön liittyvä lippu- ja informaatiojärjestelmä SaaS-palveluna. Tilaaja hankkii kustannuksellaan liikennöitsijöille Palvelun käytössä tarvittavat päätelaitteet. Palveluntuottaja vastaa laitteissa käytettävästä ohjelmistosta ja sen toimivuudesta tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteessä kuvatulla tavalla.
Tarjoaja raportoi ja tilittää Porvoon kaupungille kuukausittain järjestelmän kautta ennakkoon myytyjen lipputuotteiden tulot lippulajeittain ja provisiot eriteltynä.
Liikennöitsijä raportoi autossa käteisellä maksetut lipputulot Tilaajalle kuukausittain ja vähentää ne saman kuukauden liikennöintikorvauksen laskutuksen yhteydessä.
Tilaajalla on rajoittamaton ja pysyvä hyödyntämis-, käyttö- ja luovutusoikeus järjestelmiin tallennettuihin tietoihin, joita ovat esimerkiksi matkustustiedot.