19H25 / LVI-huoltopalvelut
Määräaika:
2.6.2025
10:00
(UTC+03:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
19H25 / LVI-huoltopalvelut
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[17]]
Julkaistu
23.4.2025
13:49
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
9.5.2025
12:00
(UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
2.6.2025
10:00
(UTC+03:00)
Organisaatio
Hanselin kilpailutuspalvelut
Kuvaus
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy (myös KLOY) yhdessä Länsimetro Oy:n (myös LM) ja ja Sammalvuoren Metrovarikko Oy:n (myös SVV) kanssa pyytävät tarjouksia puitejärjestelykilpailutukseen, jonka kohteena on KLOY:n, LM:n ja SVV:n omistamissa, hallinnoimissa ja kunnossapidon vastuunalaisissa kiinteistöissä tehtävät LVI-huoltokirjan mukaiset tarkastukset, huollot sekä häiriö- ja viankorjaustyöt. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteissä "Palvelukuvaus" ja "Puitesopimus".
Puitejärjestelyn kesto on neljä (4) vuotta ja sitä on mahdollista jatkaa yhdellä tai kahdella kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella. Töiden arvioitu aloitusajankohta on lokakuu 2025.
Puitejärjestelyyn valitaan enintään kaksi (2) palveluntuottajaa. Tilaajat hankkivat puitesopimuksen mukaiset työt kilpailutuksessa määräytyvän etusijajärjestyksen mukaisesti. Tilaajat voivat myös järjestää puitejärjestelyn sisällä minikilpailutuksia valittujen puitesopimustoimittajien kesken. Puitejärjestelyn toimintamalli on kuvattu tarkemmin liitteessä "Puitesopimus".
Puitejärjestelyn enimmäisarvo koko puitesopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 10 milj. euroa (alv 0 %).
Hankintojen arvot jakautuvat osapuolten kesken arviolta seuraavasti:
- Länsimetro Oy:n tilausten ennakoitu arvo 9 milj. euroa (alv 0 %).
- Sammalvuoren Metrovarikko Oy:n tilausten ennakoitu arvo 1 milj. euroa (alv 0 %).
- Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy, ei tilauksia.
Puitejärjestely ei sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta eikä se tuota palveluntuottajille yksinoikeutta puitesopimuksen kohteena olevan palvelun tuottamiseen tilaajille. Tilaajat hankkivat palveluja tarpeensa mukaan erillisten tilausten perusteella. Veloitusperusteena on laskutettava työ.
Tarjoukset tulee toimittaa suomenkielisinä.
Selvyyden vuoksi todetaan, että Länsimetro Oy (LM) ja Sammalvuoren Metrovarikko Oy (SVV) tekevät itsenäiset hankintapäätökset. Kaikki osapuolet (KLOY, LM ja SVV) varaavat kuitenkin oikeuden tehdä yhteisen hankintasopimuksen. KLOY edustaa kaikkia tilaajia sopimuksen mukaisten palveluiden suorittamiseen liittyvissä asioissa.
Hansel Oy toimii kilpailutuksessa konsultatiivisessa roolissa.