625574 / Kaavoitusarkkitehtipalvelut Lohjan kaupungille 2026 - 2028
Määräaika:
16.9.2026
12.00
(UTC+03:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
625574 / Kaavoitusarkkitehtipalvelut Lohjan kaupungille 2026 - 2028
Hankintailmoitustyyppi
Kevennetty kilpailutus (pisteytys)
Julkaistu
27.8.2026
13.08
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
9.9.2026
12.00
(UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
16.9.2026
12.00
(UTC+03:00)
Organisaatio
Lohjan kaupunki
Kuvaus
Lohjan kaupunki pyytää tarjouksia kaavoitusarkkitehdin (tai muun kaavoittajan) palveluista. Palveluilla tarkoitetaan esimerkiksi kaavakonsultointia ja kaava-aineistojen tuottamista (kaavakartan suunnittelu, piirtäminen, kaavaselostus, vaikutusten arviointi, vastineet) sekä viitesuunnitelmia, kaavarunkoja, havainnekuvia ja 3D-tarkasteluita. Palveluilla tarkoitetaan myös tuntitöinä tehtäviä osakokonaisuuksia, esimerkiksi jokin kaavaprosessin vaihe.
Ensisijaisesti haetaan yhtä henkilöä, jolla on tukenaan korkeintaan kaksi alihankkijaa/avustajaa.
Palveluntoimittajan koulutus voi olla muukin kuin arkkitehti, mutta toimittajalla tulee olla maankäyttö- ja rakennuslain tarkoittama kaavan laatijan pätevyys.
Länsiradan aseman suunnittelu on vireillä Lohjalla. Palveluntoimittajalla tulee olla kokemusta ratahankkeista ja asemanseutujen suunnittelusta.
Tarjouskilpailun perusteella solmitaan 1-2 toimittajan kanssa puitesopimus kahden (2) vuoden sopimuskaudelle. Sopimusta on mahdollista jatkaa yhden (1) vuoden mittaisella optiokaudella.
Mikäli tilaaja päättää valita useamman kuin yhden sopimustoimittajan, yksittäiset toimeksiannot jaetaan etusijajärjestyksessä.
Yli 10.000 euron arvoisia tai laajuudeltaan tavanomaisista poikkeavia kertatoimeksiantoja Tilaaja voi harkintansa mukaan kilpailuttaa erikseen puitesopimuksen ulkopuolella.
Tilaaja ei sitoudu ennalta tiettyyn tilausmäärään sopimuskauden aikana.
Tarjouskilpailun ratkaisuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka tekijöinä on hinta 30 % ja laatu 70 %.