JYVÄSKYLÄDNO-2026-2406 / Maailmanpuu-hankkeen työpaketin 4 "Hautomo- ja kiihdytystoiminta" toteutus (ilmoitusviite 624388)

Määräaika: 11.9.2026 12.00 (UTC+03:00)
Määräaikaan:

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
JYVÄSKYLÄDNO-2026-2406 / Maailmanpuu-hankkeen työpaketin 4 "Hautomo- ja kiihdytystoiminta" toteutus (ilmoitusviite 624388)
Hankintailmoitus­tyyppi
Kansallisen kynnysarvon alittava hankinta (pienhankinta)
Julkaistu
21.8.2026 11.02 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
1.9.2026 16.00 (UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
11.9.2026 12.00 (UTC+03:00)
Organisaatio
Jyväskylän kaupunki
Kuvaus
LYHYT KUVAUS
Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelut (Tilaaja) toteuttaa Jyväskylän kaupungin ja valtion välillä solmitun innovaatiotoiminnan ekosysteemisopimuksen toimenpiteitä. Bio- ja kuituteknologian ekosysteeminen kehitystyö korostuu toimenpiteissä vuosina 2025-2027 (mahdollisesti myös pidempään). Painotuksen myötä Jyväskylän kaupunki on käynnistänyt Maailmanpuu-hankkeen, jolla työtä resursoidaan ja toteutetaan. Työn taustaa avataan tarkemmin lisätiedoissa ja liitteissä. Hanke käynnistää bio- ja kuitutalouden yhteiskäyttöisen, puolituotannollisen TKI-alustan rakentumisen (Maailmanpuu-alusta).
Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelut pyytää tarjouksia Maailmanpuu-hankkeen työpaketista 4 (otsikko ”hautomo- ja kiihdytystoiminta”). Työpaketin olennainen toimenpide on Maailmanpuu-alustan kehittymistä ja rakentumista tukeva hautomo- ja kiihdytystoteutus. Työtä ohjaavat ja taustoittavat hankkeen työpaketeista 1, 2 ja 3 muodostuvat näkemykset ja syötteet Maailmanpuu-alustan toimijakokonaisuudesta, TKI-infrastruktuurista, painopisteistä ja kehitysaihioista (innovaatioaihioista). Työn alustava toteutusaikataulu on syys-joulukuu 2026. Toteutusaikataulua voidaan tarkentaa Tilaajan kanssa ottaen kuitenkin huomioon, että hankkeen toteutusaika päättyy vuoden 2026 lopussa, ellei hankkeen toteutukselle haeta jatkoaikaa.
Työpaketti 4:n toteutus perustuu vahvasti aiempien työpakettien löydöksiin ja tuotoksiin, joten Tilaaja varmistaa työpakettien välisen tiedonsiirron parhaan kykynsä mukaan.
Maailmanpuu-hankkeen tallenteena toteutettuun esittelyyn voi tutustua seuraavassa osoitteessa: https://youtu.be/vhvgnaU00sE. Tallenne on laadittu markkinavuoropuheluja silmällä pitäen ja siinä mahdollisesti esitetyt vanhentuneet tai epätarkat tiedot eivät korvaa tämän hankintailmoituksen tietoja. (Esimerkiksi työpakettien toteutusaikataulua on tarkennettu tallenteen laatimisen jälkeen.)
Hankinta toteutetaan käänteisenä kilpailutuksena. Käänteisessä kilpailutuksessa hankinnan enimmäishinta on määritelty etukäteen, jolloin hinnoilla ei kilpailla. Hankittavan palvelun tulee olla enimmäishinnaltaan 39000 € alv. 0 % sisältäen kaikki toimeksiantoon liittyvät kulut. Hankinnan kokonaishinta kaikkine lisätöineen on 39000 € alv. 0 %. Hankinnassa valitaan työlle yksi toteuttaja.
Kyseessä on hankintalain (1397/2016) kansallisen kynnysarvon alittava pienhankinta. Tarjoukset vertaillaan yksinomaan tässä tarjouspyynnössä kuvattujen laadullisten vertailuperusteiden perusteella. Hankintayksikkö noudattaa avoimuuden ja tasapuolisen kohtelun periaatteita.
HANKINNAN LISÄTIEDOT
Tarjottavan työpaketin 4 päätehtävä on kiihdyttää ja pilotoida kaupallistamista keskittyen teemoihin sekä konkreettisiin aihioihin, jotka hankkeessa on jo tunnistettu. (Laajasti ottaen kontekstina toimii bio- ja kuitutalous, mutta hankkeen myötä tarkentuneella ja edelleen tarkentuvalla tavalla.) Tästä syystä aiemmat työpaketit ja niiden löydökset ja syötteet ovat keskeisessä roolissa. Työpaketti 1 on kartoittanut Maailmanpuu-alustalle relevantin verkoston ja painopistealueet. Työpaketti 2 puolestaan on kartoittanut verkostolle ja sen rajauksille olennaisen TKI-infran ja -toimintaympäristön, kun taas työpaketti 3 edistää (työpakettien 1 ja 2 tuottamilla rajauksilla) kaupallistettavan IPR:n tunnistamista ja teknologiasiirtoja. Työpaketin 4 tehtäväksi kokonaisuudessa on kehittää edelleen kaupallistamisen käytänteitä ja prosesseja. Työpaketissa 3 tunnistettua, esikarsittua ja esiselvitettyä IPR:ää (niin sanottuja ”innovaatioaihioita”) hyödynnetään aihioina case-pohjaisesti. Tavoitteena on tunnistaa ja pilotoida hyviä kaupallistamisen toimintatapoja ja malleja, jotka on mahdollista vakiinnuttaa Maailmanpuu-alustan käytänteiksi. Samalla kuitenkin tavoitellaan konkreettisesti vähintään viittä kaupallistamiskelpoista aihiota, joiden kaupallistamista on pystytty edistämään. Tarjoaja määrittää itse työsuunnitelmassaan, miten eri aihioiden kaupallistamisen edistyminen mitataan ja toteutetaan. Tässä voidaan hyödyntää esimerkiksi TRL-, MRL- ja IRL-maturiteetin mittarointia ja kehittymistä työpaketin aikana (Technology Readiness Level, Manufacturing Readiness Level, Investment Readiness Level), mutta valinnat ja määritykset tekee tarjoaja itse tavalla, jonka tarjoaja näkee tukevan omaa työsuunnitelmaansa ja toimintatapaansa sekä työpaketin tavoitteita parhaalla mahdollisella tavalla.
Työpaketin tuotoksiksi on edellä olevaan viitaten määritetty seuraavat:
• alustan edistämistä silmällä pitäen muotoiltu ja toteutettu hautomo- tai kiihdyttämökokonaisuus (tai vastaava kokonaisuus, koska pääpaino on toteutuksessa, ei toteutusmuodossa)
• viisi kaupallistamisen jatkoprosesseihin jalkautettavissa olevaa innovaatiota, joita on pystytty edistämään työpaketin toteutuksen aikana
• viisi hankkeessa kehitettyä kokonaisuutta (verkostoa, palveluja, toimintatapoja ja/tai kaupallistamiskokeiluja) hyödyntänyttä yritystä tai muuta toimijaa.
Lisäksi tavoitellaan kahta de minimis -muotoista tukea työpaketista saanutta yritystä (edellyttää hankkeen muutoshakemusta) sekä mahdollista yritysyhteistyötä tutkimuslaitosten kanssa.
Tarjoaja määrittää työn toteutustavat ja tarkennetut tavoitteet innovaatioiden kaupallistamisen osalta omassa työsuunnitelmassaan. Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelut on taustoittanut hanketta oheismateriaaleissa ja on käytettävissä lisätaustoitukseen ja tarkennuksiin työpaketin toteutuksen aikana, jotta työpaketin toteutus kohdentuu tarkoituksenmukaisesti. Työpaketin toteuttaja saa käyttöönsä ja ottaa huomioon oleellisen relevantin tiedon, joka on tuotettu hankkeen aikaisemmissa vaiheissa. Hankkeen työpakettien sisällöt liittyvät toisiinsa ja näin ollen aiempien työpakettien toteuttajilta on edellytetty osallistumista hankkeen toimintaan myös hankkeen muiden työpakettien aikana (neuvoa antavassa roolissa ilman vaadetta lisätuotoksille). Aiempien työpakettien toteuttajat ovat käytettävissä myös tässä määrin.
Lopputuotokset käsitellään ja työstetään Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelujen kanssa päätöskokouksessa, johon työpakettien 1 - 3 toteuttajat voivat myös osallistua.
Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelut tukee työn käynnistämistä omilla taustatiedoillaan. Työpakettien 1, 2 ja 3 toteuttajat siirtävät olennaiset tiedot työpaketin 4 toteuttajalle ja tukevat näin työpaketin painopisteiden ja rajausten selkeyttämistä. Olennaisessa roolissa on työpaketti 3, joka tuottaa toteutusta varten tarvittavan listan työpaketissa 4 työstettävistä aihioista. Työn suorittaja puolestaan viestii työnsä aikana Jyväskylän kaupungin tavoitteista ja Maailmanpuu-alustan valmistelutyöstä kohdeorganisaatioille.
Pyydetyn tarjouksen sisältö:
1. Työsuunnitelma. Tarjoajaa pyydetään kuvaamaan, miten se toteuttaisi toimeksiannon. Suunnitelmassa kuvataan A) tarjoajan rooli, tehtävät, prosessi ja toimintatapa, B) toimeksiantajan (Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelujen) rooli ja tehtävät, C) tuotokset toimeksiannossa sekä D) aikataulusuunnitelma. Työsuunnitelman enimmäispituus on neljä A4-kokoista sivua.
2. Tarjoavan organisaation tai yhtymän relevantti osaaminen. Tarjouksessa esitellään kolme toimeksiantoa parhaiten tukevaa esimerkkiä (referenssiä) tarjoajan aiemmista työtoteutuksista vuosilta 2019-2026. Esimerkkien on oltava sovellettavissa Maailmanpuu-hankkeen painopistealueelle. Kuvauksissa esitellään keskeiset työkokonaisuudet, tulokset ja mahdolliset suosittelijat. Lisäksi kuvataan organisaation soveltuvuus tarjottavaan työtehtävään. Kuvauksen enimmäispituus on yksi A4-kokoinen sivu.
3. Osallistuvien henkilöiden referenssit. Tarjoajaa pyydetään kuvaamaan projektiin osallistuvien keskeisten henkilöiden (enintään 3 henkilöä) oleellinen, toimeksiannolle relevantti osaaminen sekä suunnitelma heidän roolistaan hankkeessa. Henkilöiden kyvykkyys esitellään referenssien avulla (kolme referenssiä vuosien 2019-2026 välillä henkilöä kohden), joissa kuvataan henkilön rooli kyseisissä projekteissa. Referenssikuvauksen enimmäispituus on yksi A4-kokoinen sivu.
Työn toimittajalta odotetaan oma-aloitteista lähestymistapaa ja työpaketin läpivientiä. Tilaajana Jyväskylän kaupungin elinkeinopalvelut osallistuu hankkeeseen aktiivisella, mutta kohtuullisella työpanoksella. Työn käytännön tason organisointi ja läpivienti ovat toteuttajan vastuulla. Tilaaja osallistuu lähtökohtaisesti edustajallaan kaikkiin yritysten ja sidosryhmien kanssa käytäviin haastattelu-, työpaja- ja keskustelutilaisuuksiin.
Tilaaja varaa oikeuden kaikkiin hankkeen aikaisiin tuotoksiin (huomioiden normaalisti luottamuksellisuusnäkökohdat esimerkiksi liikesalaisuuksiin liittyen). Hankkeen aikana tuotettujen selvitysten, analyysien, raporttien, johtopäätösten ja muun materiaalin on oltava Tilaajan käytettävissä hankkeen päätyttyä.
Tilaaja pidättää itsellään oikeuden olla valitsematta yhtäkään tarjoajista. Hinta ei ole ainoa myöntämisperuste, ja kaikki perusteet on mainittu pelkästään hankinta-asiakirjoissa.