622421 / Suojavaatteet opiskelijoille ja henkilökunnalle 2027-2028 +optio 1+1
Määräaika:
4.12.2026
16.00
(UTC+02:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
622421 / Suojavaatteet opiskelijoille ja henkilökunnalle 2027-2028 +optio 1+1
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[16]]
Julkaistu
5.11.2026
6.08
(UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
20.11.2026
15.00
(UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
4.12.2026
16.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
SASKY koulutuskuntayhtymä
Kuvaus
Tarjouskilpailun kohteena ovat SASKY koulutuskuntayhtymän opiskelijoille ja henkilöstölle kustantamat suojavaatteet.
Hankinnan kohde on jaettu kahteen (3) osaan:
1. Tekniikan ja liikenteen alan nk. teolliset suojavaatteet opiskelijat/henkilökunta
2. Palvelualojen suojavaateet opiskelijat/henkilökunta
3. Logopainatus
Tarjous on jätettävä osa-alueeseen 3 sekä vähintään yhteen osa-alueista 1. ja 2. Tarjouksen voi jättää myös kaikkiin kolmeen osa-alueeseen.
Hankinta tehdään avointa menettelyä noudattaen, ja se on luonteeltaan puitehankinta. Hankintaan ei sisälly enimmäis- tai vähimmäisostovelvoitetta.
Hinnoittelulomakkeella (liite 1) ilmoitettuja määriä tullaan käyttämään vain vertailussa. Määrät ovat suuntaa antavia, eivätkä sellaisenaan Saskya sitovia.
Hankinta sisältää opiskelijoille ja henkilökunnalle hankittavat suojavaatteet.
Käytössä oleva suojavaatteet voivat myös vaihtua toimittajan mallistojen muuttuessa, suojavaatteiden laatu ei saa muuttua malliston muuttuessa.
Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta, alkaen 1.1.2027 ja päättyen ilman erillistä irtisanomista 31.12.2028. Tilaajalla on mahdollisuus kahteen yhden vuoden optioon (1+1). Tilaaja päättää optiokausien käytöstä vuosittain kunkin vuoden lokakuun loppuun mennessä sekä kutsuu toimittajat sopimusseurantapalaveriin. Mikäli optioita ei oteta käyttöön, päättyy sopimus ilman erillistä ilmoitusta.
Kaikkiin opetuspisteisiin hankittavat määrät vahvistuvat vuosittain opiskelijavalinnan perusteella. Opetusaloilla tapahtuvat muutokset voivat johtaa lisätilauksiin.
Mahdolliset lainsäädännölliset muutokset voivat vaikuttaa ostomääriin. Vuosittaiset tilausmäärät vaihtelevat riippuen koulutettavien määrästä ja mahdollisista muutoksista koulutusohjelmissa. Nyt kun
opintojen aloittaminen voi tapahtua joustavasti, suojavaatteita tullaan tilaamaan vuoden aikana pienimissäkin erissä, jopa yksittäisiä kappaleita, vaikka pääpaino säilyy edelleen elokuun toimituksissa. Pääosa opiskelijoille tulevista suojavaatteista tilataan 1.vuoden opiskelijoille elokuun alussa lukuvuoden alkaessa. Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnössä ilmoitettuihin määriin.
Sovitukset
Tarjoajan on kyettävä järjestämään sovitustilaisuus kaikissa opetuspisteissä elokuussa lukuvuoden alussa yhdessä
opetuspisteiden kanssa sovittavan aikataulun mukaan ja ottamaan tilaukset vastaan seuraavilla toimipistepaikkakunnilla;
Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kokemäki, Mänttä-Vilppula, Parkano, Sastamala ja Tampere.
Sovitustilaisuuksissa on oltava tarjolla riittävä koko- ja mallivalikoima. Tarjotuista malleista tulee olla kaikki koot.
Sovitustilaisuuksia varten opetuspisteissä laaditaan ryhmäkohtaiset nimilistat, joihin tilattavat suojavaatteet merkitään. Nämä listat on toimitettava kuhunkin opetuspisteeseen laskujen liitteeksi.
Tuotteet tulee toimittajalle viimeistään 1 viikon kuluessa tilauksesta/sovituksesta, sillä opiskelijat tarvitset suojavaatteita heti opetuksen alettua työsaleissa ja työmailla.
Toimintasuunnitelma
Tarjouspyynnössä kerrottujen tietojen perusteella Tarjoajan tulee esittää sovituksesta/tilauksesta
/toimituksesta toteutussuunnitelma erillisellä liitteellä, joka sisältää suojavaatteiden sovitusten organisoinnin opetuspisteissä,
kuvauksen toimitusten toteutuksesta ja aikataulusta, tilausjärjestelmästä, toimitusvarmuudesta sekä raportoinnista. Raportteihin
on kuuluttava ainakin myyntiraportit kuntayhtymätasolla ja opetuspisteittäin, samoin toimitusaikaraportit. Lisäksi selvitys siitä,
miten muina aikoina voidaan sovitukset järjestää, esim. myymälä SASKY:n toimialueella, postitus, ym.
Ominaisuuksiltaan sekä materiaaleiltaan vaatteiden tulee olla laadultaan hengittäviä, kestäviä, joustavia, ergonomisia sekä miellyttäviä pitää päällä.