620748 / Kausikasvien hankinta

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
620748 / Kausikasvien hankinta
Hankintailmoitus­tyyppi
Suunnittelu [E1]
Julkaistu
3.7.2026 14.20 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
3.8.2026 10.00 (UTC+03:00)
Vastausten määräaika
3.8.2026 10.00 (UTC+03:00)
Organisaatio
Helsingin kaupungin asunnot Oy
Kuvaus
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) pyytää toimittajia kommentoimaan suunnitteilla olevan kausikasvien hankinnan asiakirjoja. Kommentoitavaksi toimitetaan alustava palvelukuvaus, Hekan vastuullisuusperiaatteet sekä tarjouslomake. Lisäksi nähtävillä on edellisellä sopimuskaudella käytetty sopimuspohja, joka päivitetään varsinaista kilpailutusta varten vastaamaan JYSE 2025 Tavarat -ehtoja.
Hankintaa koskevat lisäkysymykset löytyvät kohdasta "Hankintaa koskevat lisätiedot". Suosittelemme kirjautumaan tarjouspalveluun, jotta kaikki ilmoituksessa olevat tiedot ja liitteet ovat nähtävillä.
Hankinnan kohde
Heka hankkii asuintalojen pihojen istutusastioihin ja -laatikoihin kausikasveja tarvikkeineen. Hankinnan kohteena ovat yksivuotiset sesonkikasvit ruukkuistutuksiin. Kasvien tulee olla kestäviä ja soveltua erilaisiin kasvuolosuhteisiin. Keskimääräinen kertaostos tuotteille on noin 200€. Hankinnan kokonaisarvo neljälle vuodelle on laskennallisesti noin 150 000 euroa.
Tavoitteena on muodostaa Hekan valtuuttamien asukkaiden ja henkilökunnan käyttöön toimiva myymäläverkosto. Vaihtoehtoisesti toimittajaksi voidaan valita myös verkkokauppatoimija ilman fyysistä myymälää. Fyysisten myymälöiden tulee sijaita hyvien kulkuyhteyksien varrella suhteessa Hekan kohteisiin (https://www.hekaoy.fi/kohteet/tutustu-kohteisiimme/). Myymälöiden tulee olla avoinna myös arki-iltaisin sekä viikonloppuisin.
Pääasiallisesti hankintoja tekevät Hekan valtuuttamat asukasedustajat ennalta määriteltyjen ostorajojen puitteissa. Lisäksi hankintoja voivat tehdä Hekan työntekijät sekä muut valtuutetut asukkaat. Hekan edustajat voivat vapaasti valita itselleen sopivimman myymälän tai muun Hekan sopimusmyymälän.
Kuljetukset
Lähtökohtaisesti tarjoajalla tulee olla käytössään tuotteille oma kuljetuspalvelu joko omana toimintana tai alihankintana. Markkinavuoropuhelun perusteella Heka arvioi myös vaihtoehtoa, jossa hankinta jaetaan erillisiin osa-alueisiin. Tällöin esimerkiksi tuotteiden toimitukset tai verkkokauppapalvelu voitaisiin kilpailuttaa erikseen. Mikäli kuljetukset kilpailutetaan erillisenä osa-alueena, Heka edellyttäisi kausikasvien toimittajan huolehtivan osana sopimusvelvoitteitaan kuljetustilauksen tekemisestä Hekan kuljetuksista vastaavalle sopimuskumppanille. Heka toivoo markkinatoimijoilta näkemyksiä sekä nykyiseen malliin että mahdolliseen erillisen kuljetuspalvelun kilpailuttamiseen liittyen.
Sopimus
Hankinta on tarkoitus toteuttaa puitejärjestelynä useamman toimittajan kanssa. Sopimustoimittajia valitaan arviolta 2–5. Varsinainen sopimuskausi on kaksi (2) vuotta, minkä lisäksi sopimukseen sisältyy kaksi (2) yhden vuoden optiokautta.
Markkinavuoropuhelun tavoitteet
Heka toivoo markkinatoimijoilta kommentteja erityisesti seuraavista aiheista:
-tarjousten vertailuperusteet (esim. hinnan ja laadun painotukset)
-ympäristö- ja vastuullisuusvaatimukset kasveille sekä muille tuotteille
-yleiset sopimusehdot
-kausikasvien ja tarvikkeiden kuljetukset
-verkkokaupan käyttömahdollisuudet ja niiden toteuttaminen
Kommenttien toimittaminen
Kyseessä on markkinavuoropuhelu ja tietopyyntö. Tällä ilmoituksella ei pyydetä tarjouksia, eikä ilmoituksen sisältö sido hankintayksikköä. Kaikki annetut tiedot ovat alustavia ja voivat muuttua hankinnan valmistelun aikana. Pyydämme toimittamaan kommentit sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Viestin otsikoksi tulee merkitä: Markkinavuoropuhelu – kausikasvit.
Heka voi esittää kommenttien perusteella lisäkysymyksiä tai järjestää osallistujien kanssa erillisiä Teams-keskusteluja. Markkinavuoropuheluun osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei vaikuta mahdollisuuteen osallistua myöhempään kilpailutukseen.
Kommentit pyydetään toimittamaan viimeistään 3.8.2026 klo 10.00.