HUS 116-2026 / Markkinakartoitus / Nesteenkäsittelyautomaatti (liquid handling robot)

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HUS 116-2026 / Markkinakartoitus / Nesteenkäsittelyautomaatti (liquid handling robot)
Hankintailmoitus­tyyppi
Suunnittelu [E1]
Julkaistu
28.4.2026 8.42 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
5.5.2026 12.00 (UTC+03:00)
Vastausten määräaika
12.5.2026 12.00 (UTC+03:00)
Organisaatio
HUS-yhtymä
Kuvaus
Tällä tietopyynnöllä HUS pyrkii saamaan tietoa hankinnan valmistelua varten, jonka kohteena ovat nesteenkäsittelyautomaatit (liquid handling robots) Helsingin Biopankin nestemäisten näytteiden laboratorioon näytteiden jakamiseksi alieriin ja DNA-laimennosten tekemiseen.
Helsingin Biopankki käsittelee nestemäisten näytteiden laboratoriossaan ihmisperäisiä veri-, virtsa-, uloste-, sylki- ja likvornäytteitä. Näytteistä alikvoidaan (yleensä sentrifugoinnin jälkeen) 4-10 alikvoottia 0,3-2 ml:n 2D-koodattuihin kryoputkiin ja näytteet pakastetaan ja säilytetään -80 asteessa tai kylmemmässä. Päivittäiset näytemäärät ovat näytelaadusta riippuen 1-150 näytettä. Näytteiden alikvointi automatisoidaan nesteenkäsittelyautomaatille, kun päivittäinen näytemäärä ylittää manuaalipipetoinnissa kätevästi käsiteltävän näytemäärän.
Tällä hetkellä Helsingin Biopankki alikvoi nesteenkäsittelyautomaatilla 10 ml:n EDTA-näytteitä, joita on n. 100 kpl päivittäin. Jatkossa muidenkin näytelaatujen alikvointia saatetaan automatisoida. Lisäksi biopankki eristää veri- ja kudosnäytteistään DNA:ta ja tekee näistä normalisointeja ja laimennoksia.
Helsingin Biopankki on hankkimassa uutta nesteenkäsittelyautomaattia elinkaarensa päähän tulleen laitteen tilalle. Hankittavalla laitteella tullaan ensisijaisesti käsittelemään EDTA-verinäytteitä, mutta laitteella käsiteltäviä näytelaatuja ja alikvointiprotokollia saatetaan tulevaisuudessa laajentaa. Myös DNA-laimennokset ja normalisoinnit tullaan jatkossa tekemään hankittavalla laitteella.
Laitteen tulee kyetä tunnistamaan 1D- sekä 2D-viivakoodattuja näyteputkia ja alikvoimaan tietyt fraktiot sentrifugoidusta ja korkittomasta veriputkesta ennalta määrättyihin putkiin tai näytelevylle. Laitteen tulee yhdistää alkuperäisestä näyteputkesta (jatkossa ”emoputki”, esim. 10 ml Vacutainer-veriputki) viivakoodattu tieto 2D-koodattuun putkeen (jatkossa ”lapsiputki”, esim. 0,5 ml kryoputki) sekä tallentaa tarvittavat määreet pipetoinnista (volyymi, kohde josta pipetoidaan (emoputken tunniste), kohde jonne pipetoidaan (lapsiputken tunniste), aikaleima (pvm, klo), laite, laitteen käyttäjä)