728/02.08.00.01/2026 / Tuusulan Veden asiakastieto- ja laskutusjärjestelmän hankinta
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
728/02.08.00.01/2026 / Tuusulan Veden asiakastieto- ja laskutusjärjestelmän hankinta
Hankintailmoitustyyppi
Ennakkoilmoitus suorahankinnasta [TED eF[26]]
Julkaistu
29.3.2026
16.16
(UTC+03:00)
Organisaatio
Tuusulan kunta
Kuvaus
Tuusulan Vesi teki loppuvuonna 2021 päätöksen Vesitieto Oy:n toimittaman uuden laskutus- ja asiakastietojärjestelmän hankinnasta (johtokunnan päätös §20 22.9.2021). Ohjelmistopalvelu on selainkäyttöinen pilvipalvelu, joka digitalisoi vesihuoltolaitoksen asiakashallinta- ja laskutusprosesseja, tehostaen toiminnan rutiineja.
Ohjelmistopalvelu sisältää seuraavia osioita:
- Peruspalvelu
- Lisäpalveluita tilaajakohtaisesti myöhemmin käyttöönoton jälkeen kirjallisesti tilattuina
- Käyttöönotto
- Tukipalvelu
Laki vesi-ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1398/2016 13§:n mukainen kynnysarvo tavara- ja palveluhankinnoille oli vuonna 2021 428 000 euroa (alv. 0%). Hankinnan kokonaisarvo käyttöönottohetkellä laskettuna 48 kk on ollut noin 410 000 euroa.
Vuonna 2024 hankittiin Vesitiedon Vesitili-asiakasportaaliin lisäpalvelupaketti lisähankinta, josta julkaistiin ennakkoilmoitus suorahankinnasta Hilma-numerolla 2024-012008. Perusteena hankinnalle oli EU Juomavesidirektiivin talousvesisäännökset.
Nyt lisähankinnan perusteena on Tuusulan veden lisätarpeet etäluettavien vesimittareiden asennusten lisäkäyttöoikeuksiin sekä vesitilin etäluettavien vesimittareiden lukema- ja kulutustietojen katseluun sekä NB-Iot tiedonsiirtomallin käyttöönotto.
Lisäksi EU säädökset NIS2 direktiivin ja Datasäädös tuovat vaatimuksia mm. tietoturvan lisäämiseen ja datan saatettavuuteen.
Edellä mainituista syistä johtuen Tuusulan Vesi jatkaa ja laajentaa nykyistä järjestelmän ylläpito- ja käyttöoikeussopimusta, sillä teknisiä tai taloudellisia syistä järjestelmän vaihtamiselle ei arvioida olevan lähivuosina sen vastatessa käyttötarpeisiin.
Järjestelmän vaihtamisen katsotaan olevan merkittävä riski Tuusulan Veden kriittisten prosessien ja niiden datan eheyden kannalta.
Lisäpalvelujen hankinnan kokonaisarvo on noin 100 000 euroa (alv. 0%), laskettuna vuosien 2026 - 2029 (48 kk) ajalle.