HA/1280/02.08.00.00.03/2026 / IVUS-laitteen laitesidonnaisten kulutustarvikkeiden hankinta Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HA/1280/02.08.00.00.03/2026 / IVUS-laitteen laitesidonnaisten kulutustarvikkeiden hankinta Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle
Hankintailmoitustyyppi
Ennakkoilmoitus suorahankinnasta [TED eF[25]]
Julkaistu
18.3.2026
5.12
(UTC+02:00)
Organisaatio
Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Kuvaus
Hankinnan kohteena on laitesidonnaiset kulutustarvikkeet olemassa olevaan IVUS-laitteeseen, jota käytetään Päijät-Hämeen hyvinvointialueella. IVUS-laite tarvitsee laitesidonnaisia kulutustarvikkeita toimiakseen. Laitteella tehdään verisuonten ja valtimoiden ultraäänikuvantamista.
Muiden valmistajien kulutustarvikkeet eivät ole yhteensopivia olemassa olevan laitteen kanssa. Päijät-Hämeen hyvinvointialueen lakisääteisen velvoitteen järjestää turvalliset ja toimivat terveyden ja sairaanhoidon palvelut sekä hankintayksikön määrittämät tekniset vaatimukset ja tarve potilaiden välttämättömän hoidon toteuttamisen kannalta, ei järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja hankittaville laitesidonnaisille kulutustarvikkeille.
Sopimus on toistaiseksi voimassa oleva. Sopijapuoli voi kirjallisesti irtisanoa toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen noudattaen kuuden (6) kuukauden irtisanomisaikaa. Sopimus voidaan myös irtisanoa päättymään heti, mikäli sen kohteena olevat tuotteet tulevat jonkin toisen sopimuksen piiriin kilpailutuksen myötä.
HANKINTAMENETTELY
Hankinnan arvo ylittää hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon ja hankintamenettely toteutetaan hankintalain 40 §:n mukaisena suorahankintana, jossa hankintayksikkö neuvottelee valitsemansa toimittajan kanssa hankintasopimuksen ehdoista julkaisematta etukäteen hankintailmoitusta.
Suorahankinnan perusteena on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohdan mukainen peruste: teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta.