604077 / 931516 HUSK Mobiili-sisäantenniverkon huolto- ja muutostöiden hankinta
Määräaika:
1.6.2026
12.00
(UTC+03:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
604077 / 931516 HUSK Mobiili-sisäantenniverkon huolto- ja muutostöiden hankinta
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[16]]
Julkaistu
28.4.2026
6.22
(UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
18.5.2026
12.00
(UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
1.6.2026
12.00
(UTC+03:00)
Organisaatio
HUS Kiinteistöt Oy
Kuvaus
HUS Kiinteistöt Oy kilpailuttaa tällä tarjouspyynnöllä mobiili-sisäantenniverkon huolto- ja muutostyöt, sekä verkkoon tarvittavat laajennukset HUS-yhtymän omistamissa ja käyttämissä tiloissa. Tällaisia toimipisteitä (sairaaloita) sijaitsee etenkin Helsingin, Espoon, Vantaan, Hyvinkään, Lohjan, Porvoon ja Raaseporin kaupunkien alueella, mutta toimintaa on myös muilla paikkakunnilla pienemmässä mittakaavassa.
Hankinnan kohteena on monioperaattoriverkkoratkaisut ja VIRVE/VIRVE2-sisäverkot.
Tähän hankintaan kuuluvat palvelut:
- Kuuluvuusmittaukset (2G/4G/5G) ja tuloksien analyysi
- Huoltotyöt: viallisten komponenttien (mm. vahvistimet, toistimet, antennit, tehonjakajat,
kaapelointi) tarkastus ja tarvittaessa vaihto niiltä osin, kun ne ovat tilaajan vastuulla (pois
lukien operaattorien vastuulla olevat laitteet)
- Muutostyöt: verkon laajennus tai uudelleenjärjestely kuuluvuuden parantamiseksi
- Testaus ja dokumentointi: työn jälkeen tehtävät kuuluvuustestit ja tekninen dokumentaatio
ST-Kortin 625.10 ohjeistuksen mukaisesti
Työssä tulee noudattaa Tilaajan ohjeiden lisäksi Traficomin ja Suomen Erillisverkot Oy:n antamia ohjeistuksia ja suosituksia sisäantenniverkoista.
Hankinnan sisältöä ja siihen liittyviä asioita on kuvattu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Kilpailutuksella valitaan enintään kolme (3) toimittajaa.
Sopimuskauden kesto on kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus yhteen (1) kahden (2) vuoden optioon.
Sopimuskaudella ostettavien palveluiden määrä sekä kohteet, joihin palveluita hankitaan, voivat vaihdella. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin.
Sopimuskauden aikana tilaaja voi tilata hankinnan kohteen mukaisia palveluita hintaliitteen mukaisilla hinnoilla tai minikilpailuttamalla. Kansallisen kynnysarvon alittavissa hankinnoissa (yksittäiset työtilaukset) tilaaja voi hankkia tarvittavan työkokonaisuuden tilanteen mukaan parhaaksi katsomaltaan ja tarkoituksenmukaisimmalta toimittajalta. Tällöin käytetään toimittajan tarjoamia hintoja ja JYSE Palvelut 2025-sopimusehtoja. Kansallisen kynnysarvon ylittävissä hankinnoissa järjestetään minikilpailutus toimittajien kesken. Silloin voidaan minikilpailutuksessa käyttää sopimusehtoina JYSE Palvelut 2025-sopimusehtoja tai vaihtoehtoisesti YSE 1998 -sopimusehtoja.
Sopimustoimittajalta on mahdollista hankkia myös muita hankinnan kohteeseen liittyviä tuotteita, vuokralaitteita ja -koneita tai erityisosaamista. Muiden tuotteiden, vuokralaitteiden ja -koneiden tai erityisosaamisen hinnoittelussa tulee noudattaa samaa periaatetta kuin tarjouksessa annetuissa hinnoissa.