186/02.06.01/2026 / Tekoäly strategisena kyvykkyytenä -koulutusten hankinta, 2026-2027

Määräaika: 23.3.2026 12.00 (UTC+02:00)
Määräaikaan:

Tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
186/02.06.01/2026 / Tekoäly strategisena kyvykkyytenä -koulutusten hankinta, 2026-2027
Hankintailmoitus­tyyppi
Kilpailu [E3]
Julkaistu
3.3.2026 15.08 (UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
16.3.2026 16.00 (UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
23.3.2026 12.00 (UTC+02:00)
Organisaatio
Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulu Oy
Kuvaus
Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulu Oy (myöhemmin Xamk) pyytää tarjouksia "ÄlyTeko - muutoskyvykkyyttä tekoälyosaamisella" –hankkeeseen tarvittavasta asiantuntijapalvelusta: Tekoäly strategisena kyvykkyytenä -koulutusten hankinta. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama. Hanke toteutetaan ajalla 1.9.2025 – 31.5.2027.
Nyt hankittavat PK-yritysten johdolle ja yrittäjille suunnatut tekoälykoulutukset toteutetaan aikavälillä 13.4.2026 - 30.11.2026.
Hankinnan tausta
ÄlyTeko-hanke on Etelä-Savon ensimmäinen pelkästään tekoälyihin keskittyvä koulutushanke. Se tuo uutta tietoa ja osaamista tekoälystä teknologiateollisuuteen, luoville aloille ja yritysjohdon päätöksenteon tueksi, räätälöiden koulutukset ja jatkuvan oppimisen sisällöt näiden toimialojen ja paikallisten yritysten tarpeisiin.
ÄlyTeko-hankkeen avulla tunnistetaan tekoälyyn liittyvät osaamistarpeet yrityksissä, kurotaan kiinni tekoälyyn liittyviä osaamiskuiluja Etelä-Savossa ja vahvistetaan kasvaneiden tekoälyvalmiuksien avulla muutoskyvykkyyttä alueen yrityksissä.
Hankkeen toimenpiteissä (kartoitus, koulutukset, työpajat) hyödynnetään sekä toteuttajan oman henkilöstön osaamista että ostopalveluna hankittavaa osaamista.
Hankinnan tavoitteet
Tavoitteena on hankkia tekoälyosaamisen asiantuntijapalvelua teknologiateollisuuden ja luovien alojen PK-yritysten johdolle ja yrittäjille suunnattuun Tekoäly strategisena kyvykkyytenä -koulutuskokonaisuuteen. Koulutus rakentuu kaikille yhteisestä osiosta sekä syventävistä yrityskohtaisista työpajoista.
Tärkein kohderyhmä on eteläsavolaisten teknologiateollisuuden ja luovien alojen yritysten ja organisaatioiden ylin johto, teknologiajohto ja yrittäjät, arviolta 40 yritystä. Mukana koulutuksissa voi olla myös eteläsavolaisia muiden toimialojen yrityksiä, jotka kehittävät tekoälypohjaisia tuotteita ja palveluita.
Hankkeessa on alkuvuodesta 2026 toteutettu tekoälyn osaamistarvekartoitus 25 eteläsavolaiselle teknologiateollisuuden ja luovien alojen yrityksille. Kartoituksen avulla selvitettiin yritysten ja organisaatioiden tekoälyosaamisen nykytilannetta ja koulutustarpeita sekä koonti- että yritystasolla. Koontitason tulokset ovat palveluntarjoajan käytettävissä johdon koulutuksen tarkempaa suunnittelua varten. Palveluntarjoajan käytettävissä ovat myös yrityskohtaiset analyysit niiden yritysten osalta, joilla on tarve räätälöidylle yrityskohtaiselle työpajalle/sparraukselle.
Palveluntarjoaja tuottaa suurimman osan koulutussisällöstä, mutta koulutuksen toteuttamiseen osallistuu asiantuntijoita myös hanketiimistä, tuottaen yhteisesti sovittavalla tavalla oman osion koulutukseen sisältäen myös case-esimerkkejä ja/tai demoja.
Myös koulutuksen suunnittelussa on tilaajan puolelta mukana asiantuntijoita, jotka vastaavat siitä, että koulutukset palvelevat hankkeessa tunnistettuja yritysten ja organisaatioiden tarpeita.
Toteutuksessa tulee hyödyntää osallistavia ja kohderyhmille soveltuvia menetelmiä: webinaarit, kohdetoimialojen parhaat case-esimerkit ja syventävä työpajatyöskentely kouluttajan ohjauksessa. Koulutus ei saa jäädä vain yleisluontoiseksi tekoälyn riskien ja mahdollisuuksien kuvailuksi, vaan sen tulee tarjota konkreettisia työkaluja osallistujayritysten käyttöön vietäväksi (esim. mallipohja tai työkirja).
Koulutusten suunnittelussa ja toteutuksessa voidaan hyödyntää tukena tekoälyapureita, mutta sisältö ei voi olla kokonaan tekoälyn tuottamaa. Jos tekoälyä käytetään suunnittelussa ja toteutuksessa, sen käyttötapa tulee dokumentoida asianmukaisesti.
Hankinnan sisältö
Asiantuntijapalvelun tulee sisältää vähintään seuraavat osiot:
1. Yhteistyö tilaajan ja toteuttajan välillä, aloituspalaveri ja muut tarvittavat palaverit sekä lopetuspalaveri
2. Koulutusten suunnittelu yhteistyössä tilaajan kanssa, sisältäen käytettävät menetelmät ja työkalut
3. Työpajojen ja sparrausten suunnittelu yhteistyössä tilaajan ja asiakasyrityksen kanssa, sisältäen käytettävät menetelmät ja työkalut
4. Koulutusten, työpajojen ja sparrausten toteutukset
5. Koulutusten aikataulu ja mahdollisen lisähankinnan tuntihinta.
Hankinta toteutetaan ns. käänteisenä urakkana, eli hankinnan hinta on kiinteä (+ alv 25,5%) koulutuskokonaisuuksittain:
1. Tekoäly strategisena kyvykkyytenä -koulutus ja työpaja johdolle ja yrittäjille (avoin koulutus): 5 000 € + alv
2. Tuki oman tekoälypolitiikan ja -strategian luomiseen sparraukset ja työpajat johdolle ja yrittäjille (yrityksille/organisaatioille räätälöity koulutus): max. 10 800 € + alv. Jos sparrattavia yrityksiä on vähemmän kuin 6 kpl, niin hinta voi olla pienempi.
Katso tarkempi kuvaus tämän tarjouspyynnön liitteestä 1 "Hankinnan kohteeen kuvaus"