594929 / Lääketieteelliset mikroskoopit, DPS
Määräaika:
15.12.2036
11.00
(UTC+02:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
594929 / Lääketieteelliset mikroskoopit, DPS
Hankintailmoitustyyppi
Kilpailu [TED eF[16]]
Julkaistu
8.2.2026
10.13
(UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
19.2.2026
10.00
(UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
15.12.2036
11.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
Sansia Oy
Kuvaus
Sansia Oy perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän, jonka kautta hankitaan tilaajakohtaisesti erilaisia Lääketieteellisiä mikroskooppeja ja eksoskooppeja sekä niihin liittyviä muita tarvikkeita.
Tämä on hankintaa koskeva osallistumispyyntö.
DPS kautta hankitaan mm. leikkaus- ja tutkimusmikroskooppeja ja eksoskooppeja, jotka soveltuvat eri kirurgian erikoisaloille (esim. neurokirurgia, selkäkirurgia, silmäkirurgia), polikliinisiin tutkimuksiin (esim. korva-, nenä-ja kurkkutaudit, gynekologia) ja erilaisten kudosnäytteiden tutkimiseen. Lisäksi voidaan hankkia näiden tutkimusten kuvadatan käsittelyyn ja tallentamiseen liittyviä laitteistoja. Lisäksi varataan mahdollisuus hankkia järjestelmän kautta myös muita yllä mainittuun hankinnan kohteeseen liittyviä tarvikkeita, laitteita ja mahdollinen huoltosopimus mikroskoopeille.
Tätä dynaamista hankintajärjestelmää voivat käyttää kaikki Sansian omistaja-asiakkaat (ajantasainen listaus https://www.sansia.fi/yritys/omistajat.html).
Hankintajärjestelmään voi hakeutua tarjoajaksi koko järjestelmän voimassaoloajan jättämällä osallistumishakemuksen. Ehdokas voi jättää osallistumishakemuksen järjestelmään, vaikka kaikki edellä esimerkinomaisesti mainitut tuotteet eivät sisälly ehdokkaan tuotevalikoimaan. Järjestelmään hakeutuminen ei tarkoita suoraan osallistumista hankintoihin. Vain järjestelmään hyväksytyillä ehdokkailla on oikeus tehdä tarjouksia hankintavaiheessa.
Hankintasopimuskohtaiset vaatimukset, kuvaukset ja muut asiakirjat ovat nähtävillä kilpailutuksen avaushetkellä dynaamiseen järjestelmään hyväksytyille tarjoajille. Voimassa oleviin sopimuksiin eli jo kilpailutettuihin hankintoihin ei voi jättää tarjousta ennen kuin kilpailutus avataan uudelleen. Kilpailutettavat tuotteet, tuotteille asetettavat vähimmäisvaatimukset ja muut hankinnan kohteeseen liittyvät vähimmäisvaatimukset ja muut ehdot sekä tilaajat määritellään aina erikseen kulloisenkin tarpeen mukaan jokaisessa hankintajärjestelmän sisäisessä tarjouspyynnössä. Dynaaminen hankintajärjestelmä päättyy 31.12.2036.