OUKA/12209/02.08.01/2025 / Kierikin kahvila-ravintolapalvelut, käyttöoikeussopimus
Määräaika:
6.2.2026
10.00
(UTC+02:00)
Määräaikaan:
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
OUKA/12209/02.08.01/2025 / Kierikin kahvila-ravintolapalvelut, käyttöoikeussopimus
Hankintailmoitustyyppi
Kansallisen kynnysarvon alittava hankinta (pienhankinta)
Julkaistu
15.1.2026
10.08
(UTC+02:00)
Kysymysten jätön määräaika
27.1.2026
10.00
(UTC+02:00)
Tarjousten määräaika
6.2.2026
10.00
(UTC+02:00)
Organisaatio
Oulun kaupunki
Kuvaus
Oulun museo- ja tiedekeskus pyytää tarjoustanne Kierikin kahvila-ravintolapalveluista (jäljempänä myös "tilaajat") tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena on käyttöoikeussopimus Kierikin kahvilatoiminnan järjestämisestä tilaajan tarjoamia resursseja hyödyntäen. Kahvilatoiminta toteutetaan Oulun museo ja tiedekeskuksen hallinnoimissa tiloissa Kierikki, Pahkalantie 447, Oulu (Yli-Ii).
Kierikki on kivikaudesta kertova tiedekeskus, jonka toiminta pohjautuu arkeologiseen tutkimustietoon. Se koostuu Muinaiskeskuksesta sekä kivikauden kylästä, joissa esihistoria herää jälleen eloon.
Kierikki sijaitsee Yli-Iissä, Iijoen pohjoisrannalla Pahkakosken kohdalla n. 60 km Oulun keskustasta.
Kierikki on avoinna yleisölle kesä-syyskuun ajan, talviaikaan avoinna tilauksesta ryhmille.
Kierikin vuotuinen kävijämäärä vuosina 2017–2024 on ollut keskimäärin noin 9 800. Tavoitteena on kasvattaa kävijämäärää. Vierailijoina on paljon lapsiperheitä. Kotimaisia ja kansainvälisiä matkailijoita vierailee sesonkiaikana päivittäin.
Toukokuussa sekä syys-lokakuussa Kierikissä käy yhteensä noin 4500 koululaista (5- luokkalaisia). Kahvila-ravintolan toivotaan olevan auki myös koululaissesonkien aikana, vaikkei Kierikki olekaan yleisölle avoinna toukokuussa ja lokakuussa.
Kahvila-ravintolan tilat sijaitsevat Kierikin Muinaiskeskuksessa (päärakennus).
Ravintolan keittiötilat 67 m² ja ravintolan yleisötilat n. 140 m², yhteensä n. 207 m².
Kahvila-ravintolan kanssa samassa rakennuksessa sijaitsee Kierikin arkeologinen näyttely, auditorio, Iijoki- kabinetti, museokauppa ja henkilökunnan toimistotiloja.
Käyttöoikeussopimus tehdään hankintapäätöksen saatua lainvoiman ja kestää kaksi (2) vuotta 31.3.2028 saakka. Sopimusta voidaan jatkaa varsinaisen sopimuskauden jälkeen yhden (1) vuoden optiolla.