570663 / KUTSU MARKKINAVUOROPUHELUUN: Asemakaavan tuotantojärjestelmän hankinta
Tiivistelmä
Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
570663 / KUTSU MARKKINAVUOROPUHELUUN: Asemakaavan tuotantojärjestelmän hankinta
Hankintailmoitustyyppi
Suunnittelu [TED eF[4]]
Julkaistu
10.8.2025
13.05
(UTC+03:00)
Organisaatio
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Kuvaus
Tämä asiakirja ei ole hankintailmoitus tai tarjouspyyntö vaan kutsu markkinavuoropuheluun.
Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala (jäljempänä tilaaja) on valmistelemassa Asemakaavan tuotantojärjestelmän hankintaa.
Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala pyytää markkinoilla toimivilta toimittajilta tietoja asemakaavoituksen tuotantovälineen hankintaan. Hankintayksiköllä on tarve saada käyttöönsä SaaS-ratkaisuun pohjautuva työväline, jolla voidaan tehdä helposti Ryhti-vaatimusten mukaista asemakaavaa (kaavakartta) ja käsitellä paikkatieto-, cad- ja tietomalliaineistoja kaavan laatimista varten.
Asemakaavan laadinta on monivaiheinen prosessi, joka kestää 1–3 vuotta, monesti pidempäänkin. Kaavan laadinnasta vastaa kaavoittaja, mutta siihen osallistuu lukuisa määrä asiantuntijoita. Lopullisena tuotoksena syntyy kaavakartta ja kaavaselostus liitteineen. Kaavakartan laadinnassa hyödynnetään paljon eri formaateissa olevia lähtötietoaineistoja ja prosessin aikana syntyy erilaisia dokumentteja ja väliversioita, joita työstetään yhdessä. Käynnissä on vuosittain noin 250–300 kaavaprojektia. Työvälineellä on noin 100–150 aktiivista käyttäjää.
Tällä hetkellä kaavakartat laaditaan Bentleyn suunnitteluohjelmistolla. Asemakaavan prosessitietoja hallitaan ja tekstimuotoiset dokumentit tuotetaan Kaavapino-nimisellä työkalulla, joka on vuonna 2024 käyttöön otettu Helsingin tarpeisiin kehitetty avoimen lähdekoodin sovellus, joka tulee olemaan käytössä jatkossakin.
Lisätietoa hankinnan kohteesta kuvattu dokumentissa Hankinnan kohteen kuvaus (liite 1). Tässä markkinavuoropuhelussa on tarkoitus selvittää markkinoita kyseisten palveluiden osalta ja saada hankintaa koskevaa tietoa, jotta hankinta voidaan toteuttaa tarkoituksenmukaisesti.
Hankintayksikkö ei sitoudu toteuttamaan tätä hankintaa. Tämä on kysely/tietopyyntö liittyen suunnitelmissa olevaan hankintaan.
Vastaukset toimitetaan hankintayksikölle liitteenä olevilla lomakkeilla (liite 2 ja liite 3).
Vastaukset pyydetään palauttamaan 22.8.25 klo 12.00 mennessä sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
Sähköpostin otsikkoon tulee merkitä "Asemakaavan tuotantojärjestelmän hankinta, Vastaukset tietopyyntöön"
Markkinavuoropuhelu tilaisuuksiin ilmoittautuminen tapahtuu käyttämällä Forms kyselyä, jonne osallistuja ilmoittaa parhaiten sopivan ajan markkinavuoropuhelin tilaisuuteen.
Linkki: https://forms.office.com/e/5cWbNF4E3p