LPR/1060/02.08.02/2025 / Palautusautomaatti Lappeenrannan pääkirjastolle

Määräaika: 15.8.2025 12.00 (UTC+03:00)
Määräaikaan:

Osallistumispyynnön tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
LPR/1060/02.08.02/2025 / Palautusautomaatti Lappeenrannan pääkirjastolle
Hankintailmoitus­tyyppi
Kansallinen hankintailmoitus
Julkaistu
11.7.2025 11.54 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
6.8.2025 12.00 (UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
15.8.2025 12.00 (UTC+03:00)
Organisaatio
Lappeenrannan kaupunki
Kuvaus
Palautusautomaatti ja siihen liitettävät laitteistot:
Palautusautomaatin tulee olla kahden syöttöaukon kaksi automaattia sisältävä yksikkö, jossa lajittelu tapahtuu kahdeksaan laatikkoon. Lisäksi hankintaan kuuluvat käyttäjälle ergonomiset sähkötoimiset palautuslaatikot sekä palautuslaatikoiden varalaatikot (optio). Palautuslaatikoiden koon tulee olla mahdollisimman isot automaattiin sopivat lajitteluvaunut.
Tarjottavan automaatin tulee sisältää:
-2 syöttöaukkoa
- 2 asiakaskäyttöliittymää tietokoneineen ja näyttöineen: vähintään 15 tuuman kosketusnäytöt
- palautuspisteet sisältävät kuittikirjoittimet, viivakoodilukijat ja rfid-toiminnallisuudet jne.
- lajitteluhihnan jonka lajittelu tapahtuu kahdeksaan (8) lajittelupaikkaan
Palautusautomaatti sisältää 8 lajittelupaikkaa ja koostuu palautusyksiköistä, lajittelijamoduuleista, kuljettimista ja lajitteluvaunuista. Palautusyksikköjä on kaksi (2) kpl:tta ja ne sisältävät palautusluukun, asiakkaan käyttöliittymän, viivakoodinlukijan, rfid-antennit ja -lukijat, kuittikirjoittimen sekä ohjaavan tietokoneen, joka on yhteydessä kirjastojärjestelmään. Palautusautomaatti valvoo lajittelulaatikoiden/-kärryjen täyttymistä. Lajittelulaatikoita/-kärryjä tilataan kahdeksan. Laitteisto sisältää käyttäjälle hallintakäyttöliittymän lajittelujen ja laitteen asetusten konfigurointia varten.
Tarjouksen on sisällettävä kaikki toiminnan toteuttamiseen liittyvät ja tarjottavat laitteistot ja ohjelmistot asiakaskäyttöliittymistä näyttöihin, erilaisiin kuittikirjoittimiin ja rfid-lukijoihin aina henkilöstön käyttämiin kärryihin ja laatikoihin.
Lisäksi pyydetään varalaatikoiden hintaa:
hinta ilmoitetaan yhdelle laatikolle, mutta lasketaan kolmen (3) varalaatikon mukaan, varalaatikot lasketaan tarjouksen kokonaishintaan, mutta ne ovat optio, Tilaaja päättää erikseen hankkiiko se varalaatikoita ja kuinka monta varalaatikkoa se hankkii, mikäli se päättää käyttää option.
PALAUTUSAUTOMAATIN SIJOITTELU JA TOIMITUSAIKA
Automaatti asennetaan ja kootaan toimittajan toimesta Lappeenrannan pääkirjastoon (Valtakatu 47) marraskuun 2025 aikana (viikot 47–48). Samaan aikaan asennetaan myös palautusautomaatin kotelointi. Automaatin tulee olla käyttökuntoon asennettuna 30.11.2025 mennessä, minkä jälkeen toimittaja kouluttaa tilaajan edustajat automaatin käyttöön seuraavan viikon (vko 49) aikana.
Automaatti sijoitetaan remontoituun pääkirjaston 2. kerrokseen (katutasosta yksi kerros ylöspäin) katutasosta johtavien portaiden edustalle. Kirjastorakennus on valmistunut v. 1974. ja lainaushalli on avaraa ja avointa, suurimmaksi osaksi korkeaa tilaa. Automaatille on varattu sähköt kuljetettavaksi lattian kautta. Tarjouspyynnön liitteenä ovat rakennuspiirustukset, joita tarjoaja voi käyttää automaatin sijoittelun suunnittelussa. Suunnittelussa tulee huomioida myös sähköjen siirtäminen uusille alueille tarpeen mukaisesti. Tarjoaja sitoutuu tekemään tarkistusmittauksen paikan päällä ennen laitteiston valmistamista.
Toimittaja sitoutuu tekemään yhteistyötä Lappeenrannan kaupungin pääkirjaston sähkösuunnittelijan sekä muiden rakennuttajan edustajien kanssa laitteiston moitteettoman toiminnan varmistamiseksi. Lisäksi automaatti koteloidaan ja/tai maalataan arkkitehdin tekemien suunnitelmien mukaisesti.
Automaatin tarvitsemaa tilaa ei eroteta muusta tilasta. Lajittelun sekä palautuslaatikoiden tulee olla katettuja tai koteloituja. Toimittaja asentaa automaatin Lappeenrannan kaupungin tilaamaan kotelointiin tai auttaa koteloinnin toteuttavaa toimijaa koteloinnin toteutuksessa. Toimittaja sitoutuu auttamaan koteloinnin suunnittelussa ja toteutuksessa niiltä osin kuin toteutuksessa tulee huomioida automaatin toimivuus. Tämä kuuluu tilattavan palvelun hintaan ilman lisäkustannuksia. On mahdollista, ettei automaattia koteloida vaan se tilataan maalattuna/maalataan arkkitehdin suunnitelmien mukaisesti. Tarkentuu myöhemmin.