HUS 879-2023 / Tietopyyntö / ECMO-laitteiden oxygenaattorit + tarvikkeet Uuteen Lastensairaalaan

Määräaika: 31.7.2025 0:00 (UTC+03:00)
Määräaikaan:

Tietopyynnön tiivistelmä

Katso samankaltaisia mahdollisuuksia
Kaikkien tietojen näyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja kirjautumisen palveluun.
HUS 879-2023 / Tietopyyntö / ECMO-laitteiden oxygenaattorit + tarvikkeet Uuteen Lastensairaalaan
Hankintailmoitus­tyyppi
Tietopyyntö
Julkaistu
18.6.2025 15:19 (UTC+03:00)
Kysymysten jätön määräaika
30.7.2025 0:00 (UTC+03:00)
Tarjousten määräaika
31.7.2025 0:00 (UTC+03:00)
Organisaatio
HUS-yhtymä
Kuvaus
HUS-yhtymä (jäljempänä HUS) valmistelee/suunnittelee tarjouskilpailua ECMO-laitteiden oxygenaattoreista ja tarvikkeista. Tällä ilmoituksella etsimme markkinoilta toimittajia/yrityksiä, joiden valikoimista em. tuotteita löytyy.
Pyydämme tietoja markkinoilla olevista tuotteista mm. seuraavissa tuoteryhmissä:
- Oxygenaattorit letkuston ja pumppupään kanssa
- Oxygenaattorit ja letkustot
- Oxygenaattorit
- Letkustot
Tuotteita tullaan käyttämään eri ikäisten potilaiden (vastasyntyneet, pienet lapset, isot lapset) hoidossa.
Hankinta tullaan toteuttamaan dynaamisen hankintajärjestelmän HUS 325-2020 Anestesia- ja tehohoidon tarvikkeet DPS sisäisenä kilpailutuksena. Kiinnostuneita toimittajia kehotetaan tutustumaan kyseiseen dynaamiseen hankintajärjestelmään ja jättämään siihen osallistumishakemuksen.
Sopimuskauden suunnitellaan olevan 4 v + toistaiseksi voimassa oleva.
OHJEET TIETOPYYNTÖÖN VASTAAMISEEN
Mikäli valikoimassanne on yllä mainittuja tuotteita ja olette kiinnostuneita osallistumaan markkinavuoropuheluun, pyydämme laittamaan viestin osoitteeseen [email protected] otsikolla "HUS 879-2023 ECMO-laitteiden oxygenaattorit + tarvikkeet TIETOPYYNTÖ". Viestissä pyydämme kertomaan vapaamuotoisesti valikoimissanne olevista tuotteista ja mille ikäryhmälle ne soveltuvat. Pyydämme myös liittämään viestiin tuote-esitteitä tai muita ko. tuotteita kuvaavia liitteitä. Hankintayksikköä kiinnostaa erityisesti tietää lisää vuoden 2021 jälkeen markkinoille tulleista uusista tuotteista/ratkaisuista.
Lisäksi olemme kiinnostuneita markkinatoimijoiden ratkaisuista liittyen tuotteiden, tuotannon ja toimitusketjun ympäristövaikutuksiin sekä toiminnan vastuullisuuteen.
VASTAAMISEN AIKATAULU
Pyydämme vastaustanne edellä kuvatusti viimeistään 31.7.2025.
MARKKINAVUOROPUHELU
Hankintayksikkö varaa oikeuden järjestää ilmoittautuneiden kanssa tarkempaa markkinavuoropuhelua harkintansa mukaan. Hankintayksikkö järjestää toimittajakohtaiset markkinavuoropuhelut Teamsin välityksellä elokuussa 2025, mikäli ne katsotaan tarpeelliseksi. Toimittajakohtaiset kutsut markkinavuoropuheluun toimitetaan ilmoittautuneille toimittajille tietopyynnön määräajan jälkeen.
LISÄTIETOJA
Tietopyynnön tarkoituksena on saada kattavasti hankinnan kohdetta koskevaa tietoa, jotta mahdollinen tarjouspyyntö voidaan toteuttaa tarkoituksenmukaisesti.
Hankintayksikkö ei sitoudu toteuttamaan hankintaa. Mikäli hankinta toteutetaan, muutokset tämän ilmoituksen sisältöön ovat mahdollisia. Hankintayksikkö varaa oikeuden jakaa hankinta osiin.
Tämä tietopyyntö ei ole hankintailmoitus, ennakkoilmoitus eikä tarjouspyyntö, eikä ilmoituksen julkaisemisella aloiteta tarjouskilpailua. Tietopyyntöön vastaaminen ei ole edellytys mahdolliseen myöhempään kilpailutukseen osallistumiselle eikä tietopyyntöön vastaaminen vaikuta tarjoajan asemaan mahdollisessa tarjouskilpailussa.
Markkinavuoropuheluun osallistuvilla ei ole oikeutta saada korvausta osallistumisesta. Markkinavuoropuhelussa annetut vastaukset eivät sido vastaajaa mahdollisesti myöhemmin toteutettavassa hankinnassa. Markkinavuoropuhelulla kerätyt tiedot säilyvät luottamuksellisina ja niitä tullaan käyttämään ainoastaan hankinnan suunnitteluun.
Markkinavuoropuhelu ei velvoita HUS-yhtymää toteuttamaan varsinaista tarjouskilpailua ja hankintaa. Mikäli hankinta toteutetaan, se voi olla myös tässä markkinavuoropuhelussa esitetystä poikkeava.