D/1728/02.08.00.00/2024 / ELTY Jyväskylän kaupungin työllisyyspalvelujen toteuttamien valmennuspalvelujen osto

Deadline: 31/12/2025 15:42 (UTC+02:00)
To deadline:

Summary of the invitation to participate

Viewing all the information requires that you register and log in to the service.
D/1728/02.08.00.00/2024 / ELTY Jyväskylän kaupungin työllisyyspalvelujen toteuttamien valmennuspalvelujen osto
Type of contract notice
National Dynamic Procurement notification
Published
20/12/2024 13:32 (UTC+02:00)
Deadline for submitting questions
31/12/2025 15:42 (UTC+02:00)
Deadline for tenders
31/12/2025 15:42 (UTC+02:00)
Organisation
Jyväskylän kaupunki
Description
Kyseessä on hankintalain (1397/2016) kansallisen kynnysarvon alittava pienhankinta.
Tämän hankintajärjestelmän sisällä on kilpailutettu erilaisia valmennuksia Jyväskylän työllisyyden kuntakokeilun työnhakija-asiakkaille, ja nyt hankintajärjestelmän kestoa pidentämällä hankintajärjestelmää tullaan hyödyntämään vastaavien valmennuspalveluiden hankkimisessa tulevalle Jyväskylän ja Muuramen työllisyysalueelle vuoden 2025 aikana. Hankintajärjestelmän sisäisistä kilpailutuksista ilmoitetaan vain hankintajärjestelmään tarjouspyynnön julkaisuhetkellä hyväksytyille toimijoille.
Hankintajärjestelmä on vuoden 2024 aikana sisältänyt kolme erillistä osa-aluetta, ja vuoden 2025 aikana osa-alueita tulee lisää. Palveluntuottajien määrä per osa-alue tulee tarkentumaan. Mikäli osa-alueita tulee vuoden 2025 aikana useampia, palveluntuottaja voi jättää tarjouksensa kaikkiin osa-alueisiin, mutta tulla valituksi vain yhteen osa-alueeseen palveluntuottajaksi. Tässä tilanteessa tarjouksissa tulee lukea etusijajärjestys, jonka mukaan valinta osa-alueiden välillä tehdään, mikäli palveluntuottaja tulee valituksi kaikkiin kolmeen osa-alueeseen.
Samaan osa-alueeseen valituksi tulleet palveluntuottajat muodostavat palveluntuottajarekisterin, jonka sisällä tilaaja (Jyväskylän kaupungin Työllisyyspalvelut) tekee asiakaskohtaisia valmennustilauksia tilaajan harkinnan ja asiakkaan toiveiden mukaan tarve ja saatavuus huomioiden. Kaikki valmennustilaukset tapahtuvat tilaajan toimesta hankintajärjestelmä Cloudiassa.
Dynaamisena pienhankintana toteutetut valmennuspalvelut ovat yksilövalmennuksia, joiden kesto on maksimissaan 12 tuntia asiakastyötä. Palveluiden tavoitekesto on kuusi (6) viikkoa. Asiakkaan tavoitteiden mukainen palvelu sisältää henkilökohtaisia tapaamisia viikoittain. Henkilökohtaiset tapaamiset järjestetään asiakkaan toiveen mukaisesti joko lähitoteutuksena Jyväskylässä tai verkkototeutuksena etäyhteyksin. Palveluntuottajalta vaaditaan mahdollisuutta lähitoteutuksen tuottamiseen Jyväskylässä.
Palveluiden kohderyhmänä ovat Jyväskylän ja Muuramen työllisyysalueen työnhakija-asiakkaat, jotka tarvitsevat yksilöllistä tehostettua tukea työllistymistilanteensa edistämiseksi. Valmennuskieli on suomi tai tarvittaessa englanti. Myös muut valmennuskielet ovat mahdollisia asiakkaan tarpeen mukaan, mutta ne eivät kuitenkaan toimi edellytyksenä palveluntuottajan valinnalle.
Palvelut eivät ole työnhakijoille lakisääteisiä palveluita, eivätkä ne siksi velvoita asiakasta osallistumaan. Tämän lisäksi palvelut eivät myöskään ole subjektiivinen oikeus työnhakija-asiakkaillemme. Näin ollen asiakasohjaus palveluihin tapahtuu aina Jyväskylän ja Muuramen työllisyysalueen omavalmentajien kautta. Palvelut voidaan toteuttaa asiakkaan käynnissä olevan muun työllistymistä edistävän palvelun rinnalla täydentävinä palveluina. Tässä tapauksessa on kuitenkin huomioitava, että nämä palvelut eivät sisälly käynnissä olevaan, työllistymistä edistävään palveluun tai työsuhteen osalta sovittuihin työkokeilutunteihin tai työaikaan.